Grzybica strzygąca – psy i koty

Podstrzyż strzyżenia. Wystrzyżenie włosów wokół zaatakowane­go przez grzyby miejsca nie tylko utrudni im rozprzestrzenianie się, ale również ułatwi dostęp do chorego miejsca, radzi dr Lauren Prause, lekarka w szpitalu klinicznym Wydziału Badań Klinicznych Kole­gium Medycyny Weterynaryjnej i Biomedycyny Stanowego Uniwer­sytetu Colorado w Fort Collins.

W zależności od tego, jak szybko włos odrasta, trzeba go wystrzyc co tydzień lub dwa, aż do czasu, gdy infekcja zniknie. Można to robić nożyczkami, ale wygodniej użyć elektrycznej maszynki do strzyże­nia. „Sama już nie pamiętam, jak wiele widziałam zwierząt zranio­nych brzydko nożyczkami przez właścicieli”, dodaje dr Prause.

Pozbądź się ścinków. Grzyb wywołujący grzybicę strzygącą żyje na włosach – wszystko jedno, czy tych, które rosną na zwierzęciu, czy na tych obciętych. Po strzyżeniu uprzątnij więc bardzo starannie ścinki, przypomina dr Prause.

Dokładnie zmywaj. Aby uniknąć wtórnych zakażeń w zaatakowa­nych przez grzyby miejscach, przemywaj je codziennie wodą z my­dłem działającym bakteriobójczo. Jest ono ogólnie dostępne, a naj­lepsze będzie takie, które zawiera związki jodu lub chloroheksydynę, proponuje dr Patrick McKeever, profesor w Kolegium Medycyny We­terynaryjnej Uniwersytetu Minnesota w St. Paul. Dzięki temu zapo­biegnie się zakażeniom bakteryjnym, dodatkowo komplikującym ist­niejącą już infekcję grzybiczą.

Zastosuj maść. Skuteczne środki, zapobiegające rozprzestrzenie­niu się grzybicy strzygącej na dalsze obszary ciała, dostępne są bez recepty w formie maści i płynów, mówi dr McKeever. Aby działanie ich było w pełni skuteczne, trzeba je dokładnie wetrzeć w skórę, dwa razy dziennie, w niewielkiej ilości. Zapytaj lekarza weterynarii, jaki środek w konkretnym przypadku będzie najbardziej wskazany.

Działaj zapobiegawczo. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grzybów i zniszczyć je, wykąp zwierzę w szamponie o działaniu grzybobójczym. Taki szampon nie tylko leczy infekcję, ale też jej za­pobiega. Jeśli więc w domu są jeszcze inne zwierzęta, niezwłocznie zarządź kąpiel dla wszystkich, radzi dr McKeever.

Zmocz starannie zwierzę – albo w wannie, albo na zewnątrz, na przykład polewając go wodą z węża ogrodowego, a następnie dokład­nie wetrzyj w sierść szampon grzybobójczy. Odczekaj kwadrans, aby szampon dobrze zadziałał, a potem dobrze go spłucz, radzi dr McKeever.

Często szczotkuj. W przebiegu grzybicy strzygącej dobrze jest często szczotkować chore zwierzę – to kolejna rada, jaką daje dr McKeever.

Często – to znaczy przynajmniej raz dziennie. Dzięki temu usunie się zarodniki grzyba, zanim doprowadzą one do nowych zakażeń w oddalonych miejscach.

Koniecznie pamiętać trzeba o każdorazowym odkażeniu szczotki i grzebienia. Najprościej namoczyć je w tym celu w roztworze, spo­rządzonym z jednej części wybielacza i 32 części wody. Nożyczki, grzebienie i obcinacze do pazurów wystarczy kilkakrotnie zanurzyć w roztworze i odłożyć, aby wyschły. Szczotki trzeba moczyć przynaj­mniej przez kilka minut, radzi dr Prause.

Zachowuj ostrożność. Większość chorób psów i kotów nie jest groźna dla ludzi, ale akurat grzybica strzygąca jest bardzo zakaźnym „wyjątkiem”, ostrzega dr Prause. Toteż w czasie choroby ograniczaj dotykanie zwierzęcia do niezbędnego minimum, a potem zawsze umyj ręce.

Samo umycie wodą i mydłem nie zabije grzyba, trzeba więc naj­pierw zanurzyć ręce w łagodnym roztworze wybielacza, a dopiero później zmyć niszczący skórę wybielacz wodą z mydłem.

Chroń jego kumpli. Grzybica strzygąca jest tak zakaźna, że chore zwierzę nie powinno spotykać się z innymi, bo zakażenie jest prawie pewne. Kwarantannę utrzymywać należy tak długo, aż bezwłose plamki zaczną znikać, a najlepiej, aż lekarz weterynarii potwierdzi ostatecznie, że zwierzę jest zdrowe, mówi dr W. Jeffery Alfriend, zaj­mujący się leczeniem małych zwierząt lekarz weterynarii z Los Alamitos w Kalifornii.

Często odkurzaj. Grzyb może długo przetrwać także i na włosach, które spadły ze zwierzęcia. Częste odkurzanie zmniejsza ryzyko po­nownego zakażenia. „Postaraj się regularnie zbierać odkurzaczem ca­łą zgubioną sierść”, proponuje dr McKeever.

Nie pozwól na rozniesienie. Na posłaniu zwierzęcia i we wszyst­kich tych miejscach, gdzie chętnie leży, porozkładaj stare prześciera­dła lub ręczniki. Na nich zbierać się będą zgubione włosy i większość zarodników grzyba. Zbieraj prześcieradła codziennie lub chociaż co drugi dzień i pierz w gorącej wodzie, najlepiej z dodatkiem wybiela­cza, dodaje dr McKeever.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.