Infekcje układu wydalniczego – psy i koty

Zbawienne soki. Niektóre domowe sposoby skuteczne u ludzi sprawdzają się także u naszych domowych ulubieńców. Soki z żura­win, pomarańczy czy innych owoców cytrusowych zwiększają kwa­sowość moczu, co wpływa na zmniejszenie liczby bakterii chorobo­twórczych w drogach moczowych i przynosi ulgę choremu, zapewnia dr W. Jeffery Alfriend, prywatnie praktykujący lekarz weterynarii z Los Alamitos w Kalifornii, specjalista w leczeniu małych zwierząt.

Problem tylko w tym, jak namówić zwierzę do wypicia kwaśnego soku. „Nie znam żadnego zwierzęcia, które lubiłoby sok z żurawin”, mówi. Możesz nalać go do miski i poczekać, co będzie, albo zmie­szać trochę soku z jedzeniem, radzi.

Wyprowadzaj go często. Im dłużej mocz zalega w pęcherzu, tym większe ryzyko infekcji bakteryjnej. „Zwierzę, które załatwia się tyl­ko dwa razy dziennie, jest znacznie bardziej narażone na infekcję, niż takie, które jest wypuszczane dziesięć razy”, ostrzega dr Lauren Prau­se, lekarka w szpitalu klinicznym Wydziału Badań Klinicznych Kole­gium Medycyny Weterynaryjnej i Biomedycyny Stanowego Uniwer­sytetu Colorado w Fort Collins.

Najlepiej wypuszczać lub wyprowadzać zwierzę co kilka godzin, wtedy bakterie wydalane są wraz z moczem, stanowiąc mniejsze za­grożenie dla organizmu. Jeśli masz kota, który nie wychodzi z domu, zapewnij mu stały dostęp do kuwety.

Poproś o pomoc. Twój ulubieniec może być najporządniejszym zwierzęciem na świecie, ale jeśli wychodzi na siusianie tuż przed twoim wyjściem do pracy, a potem dopiero po twoim powrocie, to bakterie mają bardzo dużo czasu na wykonanie swojej kreciej roboty.

Jeśli nie masz możliwości wpadania do domu w ciągu dnia, poproś kogoś z sąsiadów, aby wyprowadził twojego ulubieńca choć na chwi­lę; zawsze możesz się zrewanżować sąsiedzką pomocą, kiedy sąsiad będzie w potrzebie.

Łapy w ruch. Często zwierzę nie ma szans, by się porządnie zała­twić w krótkim czasie, podczas spaceru dookoła domu. Zapewnij mu przynajmniej 20-minutowy spacer, podczas którego będzie mógł od­dać mocz parę razy, co zmniejszy ryzyko infekcji, mówi dr Frank L. Moore, prywatnie praktykujący lekarz weterynarii z Westminster w Kalifornii, specjalizujący się w leczeniu małych zwierząt.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.