Wszy – psy i koty

Spróbuj zmyć kłopot. Sklepy z artykułami dla zwierząt dysponują szerokim wyborem owadobójczych szamponów, zawierających piretrynę – związek skuteczny w tępieniu pcheł i wszy, radzi dr Paul Ru- den, prywatnie praktykujący lekarz weterynarii z Indianapolis.

Zazwyczaj wystarczy szampon o stężeniu piretryny nie przekracza­jącym 0,05%. Przy znacznej inwazji pasożytów potrzebny może być mocniejszy preparat, o stężeniu piretryny 0,15%. „Na szczęście – do­daje dr Ruden – pozbycie się wszy jest dość łatwe”.

Zwierzę należy wykąpać w szamponie owadobójczym trzykrotnie, w odstępach tygodniowych. Przy każdej kąpieli rozprowadzony na sierści szampon trzeba pozostawić na 3-5 minut, zanim przystąpi się do spłukania.

Nie jest łatwo wykąpać kota – większość z nich prędzej wyskoczy ze skóry, jak z własnej woli wskoczy do wanny. Dlatego kąpaniu ko­tów poświęcamy ramkę, str. 258 – znajdziesz tam praktyczne wska­zówki.

Uważaj na oczy. Każdy szampon, a zwłaszcza szampon owado­bójczy, działa silnie drażniąco na oczy. Rozprowadzając go po sierści trzeba bardzo uważać, aby nie dostał się do oczu, ostrzega dr Hansen.

Niektórzy twierdzą, że najlepiej zabezpieczyć oczy kilkoma kro­plami specjalnego żelu, jednak nasza rozmówczyni, dr Dawn Logas, docent dermatologii w Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Uniwer­sytetu Floryda w Gainesville, odradza to zdecydowanie. Jej zdaniem wszelkie żele mogą tylko podrażnić oczy, trzeba więc uważać przy kąpieli, a jeśli choć odrobina szamponu dostanie się do oka, natych­miast przepłukać je strumieniem bieżącej wody.

Kompleksowa akcja. Wszy bez trudu przechodzą z jednego zwie­rzęcia na drugie. Nie wystarczy więc poddanie dezynsekcji tylko jed­nego zwierzęcia, jeśli w domu jest ich więcej. „Nawet jeśli nie stwierdzisz u innych obecności wszy, to na wszelki wypadek wykąp wszystkie zwierzęta w szamponie owadobójczym”, zaleca dr Pedro Rivera, weterynarz z prywatną praktyką w Sturtevant w Wisconsin.

Dotyczy to tylko zwierząt jednego gatunku. Wszy są bowiem paso­żytami swoistymi gatunkowo – te, które żyją na psach, nie atakują kotów, i odwrotnie. Ani kocie, ani psie wszy nie przenoszą się na człowieka, toteż, jeśli czujesz nagle swędzenie, nie denerwuj się bez potrzeby – z całą pewnością jest to tylko wytwór twojej wyobraźni.

Popraw sprayem. Poza kąpielami w szamponie owadobójczym zastosuj dwukrotnie w ciągu tygodnia dostępne bez recepty preparaty przeciw pchłom. Dzięki temu zginą wszystkie młode wszy, które wy­kluły się między kolejnymi kąpielami, dodaje dr Hansen.

I nie rezygnuj z pudru. Pudry owadobójcze nie działają na wszy aż tak skutecznie, jak spraye, co nie znaczy, że trzeba z nich całkiem zrezygnować – przydają się jako broń pomocnicza w walce z pasoży­tami. Posypuj szczodrze całe ciało, nie zapominając o ogonie. Przy przesypywaniu głowy uważaj na oczy i uszy, wetrzyj puder starannie w sierść, aby nie dostał się tam, gdzie nie trzeba.

Taktyka spalonej ziemi. Kiedy wszystkie wszy znikły z sierści, ciągle jeszcze mogą się w niej pojawić nowe, wcześniej ukryte w szparach podłogi, dywanach i posłaniach. Trzeba więc zarządzić solidne sprzątanie, poczynając od uprania posłań i czyszczenia dywa­nów. Starannie szorujemy szczotki i grzebienie, klatki i kojce, jeśli w nich trzymamy psy. Do szorowania najlepiej używać roztworu chlorku lub innego wybielacza, albo wody z mydłem, radzi dr Logas.

Ulżyj swędzeniu. Ugryzienia wszy silnie swędzą. Ulgę mogą przynieść powszechnie stosowane leki o działaniu przeciwhistaminowym, zawierające difenhydraminę – te same, które łagodzą objawy alergii, mówi dr Rivera.

Zalecane dawkowanie to 2-6 mg na kilogram masy ciała, lepiej jednak przed podaniem poradzić się weterynarza.

Wspomagaj odżywkami. Aby szybko przywrócić pokąsaną przez wszy skórę do dobrego stanu, wielu weterynarzy zaleca podawanie odżywek, zawierających kwasy tłuszczowe albo kwasy tłuszczowe w połączeniu z witaminą E i beta-karotenem. „Duże stężenie kwasów tłuszczowych w skórze jest niezbędne, aby była ona zdrowa i ładna”, zapewnia dr Hansen.

W sklepach można dostać rozmaite odżywki w różnych posta­ciach; wystarczy zdecydować się na którąś z nich i podawać zgodnie ze wskazaniami na opakowaniu.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.