Robaki – psy i koty

Odrobaczaj młode. „Niemal wszystkie kocięta i szczenięta rodzą się zarobaczone, albo zarażają się tuż po urodzeniu od matki”, mówi dr Willard.

Lekarze zalecają odrobaczanie szczeniąt i kociąt w wieku 6 tygo­dni. Odpowiednie środki można kupić u weterynarzy lub w sklepach z artykułami dla zwierząt.

Zwalcz pchły. Psy i koty zarażają się tasiemcem, zjadając zainfe­kowane pchły. Równie ważne jak pozbycie się tasiemca jest równo­czesne pozbycie się pcheł, inaczej zwierzę zarazi się znowu, mówi dr Michael Dryden, docent parazytologii w Kolegium Medycyny Wete­rynaryjnej Stanowego Uniwersytetu Kansas, w Manhattan, Kansas.

W sklepach z artykułami dla zwierząt można kupić rozmaite spraye i pudry przeciwpchelne. Weterynarze zalecają najczęściej te, które zawierają piretrynę i są mniej toksyczne niż te czysto chemicz­ne. Dobre są również środki zawierające metopren, syntetyczny hor­mon blokujący dojrzewanie jaj pcheł.

Należy pamiętać, że środki bezpieczne dla psów mogą być szkodli­we dla kotów, lepiej więc wcześniej zapoznać się z ulotką informa­cyjną, radzi dr Tam Garland, specjalista toksykolog w Kolegium Me­dycyny Weterynaryjnej Teksańskiego Uniwersytetu A&M. w College Station.

Kaopectat uspokoi żołądek. Ten sprzedawany bez recepty środek jest bezpieczny i skuteczny w zwalczaniu biegunek, zapewnia dr Wil­lard.

„Kaopectat jest bezpieczny dla psów i kotów”, zapewnia. „Sku­tecznie pomaga zagęścić kał”.

Najlepiej podawać lekarstwo strzykawką, opierając ją o zęby w ką­ciku warg i odchylając głowę zwierzęcia do tyłu. Przez chwilę należy przytrzymać zamknięty pysk, żeby zwierzę je przełknęło.

Kaopectat najlepiej podawać dwa, trzy razy dziennie, biorąc ły­żeczkę na każde 5 kg masy ciała, ale lepiej najpierw skonsultować się z weterynarzem.

Ukróć polowania. Inną drogą zarażenia jest zjadanie upolowanych gryzoni, mówi dr Dwight Bowman, wykładowca parazytologii w Ko­legium Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Cornella w Ithaca, Nowy Jork. Aby uniknąć ryzyka, nie należy wypuszczać zwierzęcia samopas poza teren ogrodu, a na spacerach prowadzić na smyczy, ra­dzi.

Trzymaj czysto obejście. Jaja rozmaitych pasożytów wewnętrz­nych przedostają się wraz z kałem do ziemi. „Psy zarażają się kopiąc w skażonej ziemi”, mówi dr Thomas Craig, wykładowca na Wydziale Patobiologii Weterynaryjnej w Szkole Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu A&M. w College Station, Texas. Zwierzęta mogą też zarazić się lambliami pijąc skażoną wodę.

„Zachowanie higieny to 90% sukcesu w walce z pasożytami”, za­pewnia dr Bowman. Według niego należy ściśle przestrzegać wska­zań higieny oraz starannie uprzątać odchody z podwórza i ogrodu, zanim ziemia ulegnie skażeniu.

Stosuj program zapobiegawczy. Niektóre leki, stosowane przez weterynarzy w celu zapobiegania robakom sercowym, pomagają też zapobiegać pasożytom jelitowym, mówi dr Willard.

Rozglądaj się za nimi. Pasożyty jelitowe spotyka się u zwierząt często, ale im szybciej zostaną wykryte, tym szybsze i łatwiejsze jest pozbycie się ich.

Dr Craig radzi regularne kontrole włosa wokół odbytu, w poszuki­waniu śladów robaków. Często przyklejają się tam człony tasiemca, maleńkie twory w kształcie ziarnka ryżu, czasami długie, makaronowate obleńce. Raz do roku należałoby zbadać kał.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.