Celne porady

Dotąd twój podopieczny niemal fruwał nad ziemią, ale ostatnio je­go tylne nogi są tak sztywne i obolałe, że rano ledwo zwleka się z po­słania.

Przyczyną jego cierpień może być dysplazja stawu biodrowego. Rzadka u kotów, częściej zdarza się u psów, zwłaszcza dużych i cięż­kich ras. W tej dziedzicznej chorobie główka kości udowej nie pasuje do panewki w stawie biodrowym. Z czasem może się to stać przyczy­ną bólów, jakie odczuwa zwierzę przy poruszaniu się, może też pro­wadzić do zwyrodnienia stawów biodrowych.

Rozpoznanie dysplazji w wielu przypadkach wcale nie oznacza ostatecznego czy okrutnego wyroku. „Wiele psów z dysplazją przy­stosowuje się i przy odpowiedniej dbałości ze strony właścicieli wie­dzie żywot zupełnie zdrowych zwierząt, nie zdradzających żadnych objawów choroby”, zapewnia dr E. A. Corley, przewodniczący i dy­rektor Orthopedic Foundation for Animals w Columbia, Missouri.