Tylko dla psów

Nie obciążaj łap. „Zapasiony pies z dysplazją to okropny widok”, mówi dr Corley. „Ostatnia rzecz, jakiej potrzebuje chory pies, to do­datkowe obciążenie stawów biodrowych”. Jeśli twój ulubieniec jest raczej zażywny, przestań go podkarmiać smakołykami i resztkami ze stołu, a dla jego dobra przestaw go na dietę odchudzającą, z dużą za­wartością błonnika i małą – tłuszczu.

Wpraw te łapy w ruch. Regularne spacery wzmocnią mięśnie podtrzymujące stawy biodrowe, zapewnia dr James D. Lincoln, do­cent i kierownik Chirurgii Małych Zwierząt w Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Waszyngtońskiego Uniwersytetu Stanowego w Pull- man.

Zaleca 20-minutowe spacery, dwa razy dziennie, jeśli nie sprawiają psu trudności. Bardzo ważne jest dostosowanie ruchu do jego potrzeb i możliwości. „Nie przesadzaj z ćwiczeniami i spacerami, bo wtedy możesz tylko pogłębić problem”, przestrzega dr Lincoln. „Trzeba za­chować rozsądek i umiar!”

Na głęboką wodę. „Pływanie to najlepsze ćwiczenie dla psa do­tkniętego dysplazją”, zapewnia dr Corley. „Znakomicie wyrabia mię­śnie, a jednocześnie jest to ten rodzaj ruchu, który nie obciąża nad­miernie stawów. Poza tym wiele psów wręcz uwielbia pływać”.

Dr Corley uważa, że należy pozwalać psom pływać tak długo, jak same chcą. „Zabawę należy przerwać, kiedy są naprawdę zmęczone”, dodaje.

Trzymaj go ciepło. Na bolesne stawy nie ma nic lepszego niż su­che i ciepłe miejsce. „Nie pozwalaj mu spać nocą na dworze”, prze­strzega dr Corley. „Bóle mogą się bardzo nasilać, kiedy jest zimno i mokro”.

Wybierz wygodne posłanie. A jeszcze lepiej, pozwól niech sam wybierze. „On wie lepiej, co mu bardziej odpowiada, więc trzymaj się tego”, radzi dr Lincoln. „Jeśli wybierze kocyk, oznacza to, że mu na nim wygodnie, jeśli woli gruby materacyk lub twoją starą podusz­kę, też mu to nie zaszkodzi, więc dlaczego nie miałbyś się zgodzić”.

Dogrzewaj biodra. Podgrzewanie bioder termoforem dwa razy dziennie po 10-15 minut może bardzo złagodzić bóle, zapewnia dr David E. Harling, ortopeda i oftalmolog, weterynarz z prywatną prak­tyką w Greensboro, Północna Karolina.

Masuj je. Masaż mięśni wokół stawów biodrowych rozluźnia je, pomagając złagodzić bóle, mówi dr Corley. Radzi on masować biodra okrężnymi ruchami, uciskając je delikatnie dłońmi.

„Kiedy pies zdradza pierwsze oznaki zniecierpliwienia, trzeba za­raz przerwać masaż, a przynajmniej nie uciskać tak mocno”, radzi. „Jeśli pies znosi masaż dobrze, należy masować każdą stronę przez co najmniej 10 minut”.

Ułatwiaj mu życie. Wchodzenie po schodach może być dla psów z dysplazją bolesne i trudne. Zbudowanie rampy może mu bardzo ułatwić życie, mówi dr Mark M. Smith, docent chirurgii na Wydziale Leczenia Małych Zwierząt w Regionalnym Kolegium Medycyny We­terynaryjnej Virginia – Maryland w Blacksburg, Virginia, współautor Atlas of Approaches for General Surgery of the Dog and Cat. „Jeśli zbudujesz rampę, nie będziesz musiał wnosić go i znosić po scho­dach, co może być równie niewygodne dla ciebie, jak i dla psa”.

Dobra rada: wyłożenie rampy wykładziną zabezpieczy psa przed zsuwaniem się w dół.

Pomyśl o wykładzinie. „Śliskie podłogi to duża niewygoda dla psa z dysplazją”, przypomina dr Peter Theran, wiceprzewodniczący działu szpitalnego w Massachusetts Society for the Prevention of Cruelty to Animals/American Humane Education Society w Bosto­nie. Bardzo poleca położenie wykładziny, dywanu lub chodnika, żeby pies mógł swobodnie chodzić i nie ślizgać się.

Pamiętaj o aspirynie. Aspiryna to jeden z najlepszych środków przeciwko bólom dysplastycznym, mówi dr Corley. Weterynarze za­lecają podawanie dziennie 1/4 tabletki na 5 kg masy ciała psa. Lepiej używać aspiryny buforowanej, która mniej podrażnia żołądek.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.