Trądzik

Twój syjamczyk nie będzie spędzał melancholijnych godzin przed lustrem z butelką płynu przeciw trądzikowi. Tak samo twój doberman ani nie odwoła umówionej randki, ani nie wyrzeknie się na przy­szłość frytek, żeby uniknąć wyprysków. Ale u zwierząt mogą one po­jawić się równie niespodziewanie i stać się równie kłopotliwe, jak u nastolatków.

Według dr Bernadine Cruz, prywatnie praktykującej lekarki wete­rynarii z Laguna Hills w Kalifornii, zmiany trądzikowe zlokalizowa­ne są na pysku i pod brodą. Spowodowane są one infekcją bakteryjną w obrębie zaczopowanych gruczołów łojowych skóry. Drapanie po­woduje podrażnienie mieszków włosowych i zapalenie. Inne przy­czyny to reakcje alergiczne lub zaburzenia równowagi hormonalnej. U kotów przyczyną takich zmian może być nie dość staranna pielę­gnacja.

Jak mówi dr Wayne Rosenkrantz, specjalizujący się w dermatolo­gii weterynarz z Garden Grove w Kalifornii, trądzik u kotów może wystąpić w każdym wieku. U psów natomiast zdarza się najczęściej, gdy są młode. Dodaje też, że – z nieznanych bliżej przyczyn – szcze­gólnie ciężko przebiega u ras największych, takich jak mastify i dogi niemieckie.

Choć trądzik u zwierząt nie jest przyczyną cierpień natury towa­rzyskiej, stanowi jednak przyczynę dolegliwości.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.