Świąd – dlaczego tak się drapie?

Czy twój pies młóci o podłogę tylną łapą albo wygryza sobie coś zawzięcie spo­między palców? A może kot trze pyskiem o dywan i ogryza sobie ogon?

To, gdzie twój podopieczny się drapie, może nam dużo powiedzieć o tym, dla­czego się drapie, zapewnia dr Steven A. Melman, weterynarz z prywatną praktyką w Palm Springs, Kalifornia i Potomac, Maryland.

Przy inwazji pcheł zwierzęta zwykle drapią tylną część ciała, zwłaszcza nad ogo­nem i wzdłuż ud.

„Drapią się jakby wydrapywały wzór drzewka choinkowego na swoim ciele”, mó­wi dr Melman.

Przy alergii siennej psy drapią się zwykle „od frontu”, mówi dr Alexander Werner, dermatolog, weterynarz z prywatną praktyką w Studio City, Kalifornia. „Drapią się po pysku, szyi, karku i klatce piersiowej, liżą przednie łapy”, wyjaśnia.

Koty drapią wtedy całe ciało, a często pod włosem tworzą się im liczne małe strupki, mówi dr Melman.

Jeśli pies drapie się po całym ciele, może to oznaczać alergię pokarmową. Koty przy tym schorzeniu drapią zwykle okolice pyska i szyi, zapewnia dr Melman.

Intensywne drapanie całego ciała może być związane z nadmiernie suchą skórą lub z nadmiernie tłustą (lekarze określają to schorzenie jako łojotok). Kiedy płatki suchej skóry zaczynają żyć własnym życiem, mamy do czynienia z „wędrującym łu­pieżem”, chorobą skóry spowodowaną przez roztocza Cheyletiella.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.