„Gorące plamy”

Rano zauważyłeś nad ogonem twojego pupila pozbawioną włosów plamkę, wielkości dwudziestogroszówki, koło południa miała ona średnicę złotówki, a pod wieczór była już duża, jak pięć złotych. Co się dzieje?

Wygląda na to, że przydarzyła mu się choroba skóry, która pojawia się wtedy, gdy zwierzę spazmatycznie wylizuje, pociera, drapie lub wygryza swędzące miejsce do łysego (swędzenie może być spowodo­wane alergią na ukąszenia pcheł lub innych owadów, alergią pokar­mową albo zapaleniem gruczołów okołoodbytowych). Lekarze nazy­wają tę chorobę ostrym wysiękowym zapaleniem skóry.

Im bardziej go swędzi, tym bardziej się drapie i tym większe są „gorące plamy”, mówi dr Jan A. Hall, specjalista dermatolog z Ville St. Laurent w Montrealu.