Tylko dla psów

Czyste powietrze. Kiedy drogi oddechowe psa są mocno podraż­nione, to powinien on oddychać możliwie jak najczystszym powie­trzem, radzi dr Lee Harris, weterynarz z prywatną praktyką w Federal Way w Waszyngtonie. Dym z ognia płonącego w kominku, dym pa­pierosowy i opary używanych w gospodarstwie domowym środków chemicznych mogą mu tylko zaszkodzić, więc dopilnuj, aby nie był na nie narażony.

I wilgotne. Duża wilgotność powietrza łagodzi podrażnienie gar­dła i dróg oddechowych i zmniejsza kaszel, zapewnia dr Carol Ma­cherey, weterynarz z prywatną praktyką w Nashville. Zaleca ona, aby przez cały czas trwania choroby w pomieszczeniu, gdzie przebywa pies, był stale włączony elektryczny nawilżacz powietrza. Krótko­trwałą ulgę przyniesie zabranie psa do łazienki, gdzie właśnie bierze­my prysznic lub kąpiel.

Sięgnij po lekarstwa. Jeśli napady kaszlu występują częściej niż co godzina, to wskazane będzie zastosowanie środków, które je poha­mują, mówi dr Michael Richards, prywatnie praktykujący lekarz we­terynarii z Cobbs Creek, Virginia, który udziela też porad w internecie w systemie American Online Pet Care Forum.

Jego zdaniem najlepsze dla psów są przeznaczone dla ludzi prepa­raty, zawierające dekstrometorfan. Przed użyciem jakiegokolwiek środka przeciw kaszlowi trzeba się zawsze upewnić, czy w jego skła­dzie nie znajduje się paracetamol, który może być dla nich szkodliwy.

Zalecane dawkowanie to dwie łyżeczki syropu dla psa o masie cia­ła powyżej 20 kilogramów, jedna łyżeczka przy masie powyżej 10 kilogramów i pół łyżeczki dla małych piesków. Najlepiej, aby odpo­wiednie dawkowanie ustalił lekarz weterynarii.

Unikaj wysiłku. Niedługi spacer w spokojnym tempie pomoże ukoić podrażnienie dróg oddechowych i osuszyć gromadzącą się w nich wydzielinę, przekonuje dr Harris. Trzeba jednak unikać prze­męczenia albo przegrzania, ponieważ może to doprowadzić do wzmożenia ataków kaszlu. Pamiętaj o odpowiedniej obroży – zbyt ciasna albo łańcuszek zaciskowy z pewnością mogą wywołać nagły napad kaszlu.

Pamiętaj o izolacji. Wiadomo, że kaszel kenelowy jest chorobą bardzo zakaźną. Dlatego choremu zwierzęciu nie powinno się pozwa­lać na kontakty z innymi psami tak długo, aż zupełnie wyzdrowieje, przypomina dr Macherey.

Nie ryzykuj więcej. Aby ustrzec się kaszlu kenelowego, nigdy nie zostawiaj psa w hotelu, w którym nie wymaga się zaświadczenia o szczepieniu przeciwko tej chorobie. Sam także nie zapomnij go za­szczepić.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.