Kaszel kenelowy

Wydawało ci się, że postąpiłeś doskonale, gdy zostawiłeś swego pupila w domu przyjaciół na czas swego kilkudniowego wyjazdu. Ale teraz wygląda na to, że nie było to wcale takie dobre miejsce. Pies wyraźnie czuje się kiepsko, a do tego męczy go uporczywy, su­chy i chrapliwy kaszel.

Najprawdopodobniej choruje na kaszel kenelowy – rodzaj zapale­nia oskrzeli, wywołanego przez wirusa. Wirus ten jest bardzo zaraźli­wy i łatwo przenosi się z jednego psa na drugiego. Choroba ta nie występuje u kotów.

Nazywa się ją kaszlem kenelowym, bo w warunkach hotelu dla psów lub dużej hodowli rozprzestrzenia się bardzo szybko i w krót­kim czasie wszystkie psy mogą zachorować. Toteż obecnie i hotele, i hodowle, do których chcemy wysłać sukę do krycia, żądają, aby zwierzę było zaszczepione przeciwko tej chorobie. Ale zdarza się ona nie tylko w hodowlach – pies może zarazić się wirusem wszędzie, gdzie spotykają się psy.

Obecnie dysponujemy skutecznymi szczepionkami przeciwko kaszlowi. Na wszelki wypadek podajemy kilka rad, co robić, jeśli się on jednak przyplącze.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.