Zęby

Twój kot wcale nie musi zniewalać błyskiem białego uśmiechu na rodzinnych fotografiach. Pies też nie grywa romantycznych scen w kasowych filmach ani nie chodzi na ważne biznesowe spotkania.

No to po co przejmować się jego zębami?

„Jeśli zaniedbasz zęby swego ulubieńca, mogą one szybko wypaść, a może być jeszcze gorzej”, ostrzega dr Peter Emily, dyrektor stoma­tologii zwierzęcej Kolegium Weterynarii i Biomedycyny Uniwersyte­tu Stanowego Colorado w Fort Collins, przewodniczący American Veterinary Dental Society, współautor The Manuał of Veterinary Dentistry. „Powinieneś dbać o zęby swojego psa lub kota dokładnie tak samo, jak dbasz o zęby własnego dziecka czy swoje. Są tak samo na­rażone na choroby, jak i ludzkie”, zapewnia.

Psom i kotom zęby psują się rzadko, ale niemal 80% cierpi na cho­roby przyzębia, wyjaśnia dr Emily. Choroby przyzębia to infekcje wywołane odkładaniem się kamienia nazębnego, który okalając każ­dy ząb cienką blaszką, staje się siedliskiem bakterii. Choroby przyzę­bia niszczą dziąsła i kość, powodując po pewnym czasie wypadanie zębów. W niektórych przypadkach infekcja bakteryjna może rozprze­strzenić się po całym organizmie, atakując inne narządy, na przykład serce lub nerki.

Choroby przyzębia wymagają konsultacji weterynaryjnej oraz sta­rannego oczyszczenia zębów. Można uniknąć tych problemów, regu­larnie czyszcząc zwierzęciu zęby i dbając o ich stan. Poniżej specja­liści radzą, jak to robić.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.