Zatoki – psy i koty

Gorące dania. Podawanie zwierzęciu ciepłych, rozgrzewających posiłków to nie tylko odmiana dla jego kubków smakowych. Ciepło rozgrzewa zatoki, udrażnia kanały nosowe i ułatwia oddychanie, za­pewnia dr Cotter.

Wystarczy dodać trochę ciepłej wody do jedzenia, aby posiłek uzy­skał odpowiednią temperaturę i miękką, papkowatą konsystencję. Można też wstawić miskę do kuchenki mikrofalowej na minutę czy dwie. Posiłek nie może być zbyt gorący, bo zwierzę się poparzy.

Wzbogać menu. Zwierzę cierpiące na zapalenie zatok może nie mieć apetytu, a dobre odżywianie jest ważne, by system odpornościo­wy mógł sprawnie pracować. Doktor Cotter zaleca więc, aby do każ­dego posiłku dodawać jakieś ulubione smakołyki, które wzbogacą smak i uczynią danie bardziej atrakcyjnym. Koty zwykle nie potrafią oprzeć się tuńczykowi, a psy gotowanej wątróbce.

Wycieraj mu nosek. Zapalenie zatok powoduje wzmożony wyciek śluzowej wydzieliny, która gromadzi się wokół nozdrzy, drażniąc skórę i utrudniając oddychanie. Należy ją usuwać za pomocą wilgot­nej, miękkiej ściereczki, mówi dr Carin Smith, konsultant wetery­naryjny z prywatną praktyką w Leavenworth, Waszyngton, autorka 101 Training Tips for Your Cat.

Rób to delikatnie. „Zwłaszcza, gdy nos już jest podrażniony i bo­lesny”, dodaje dr Jim Humphries, prywatnie praktykujący weterynarz z Dallas, autor Dr Jim ‚s Animal Clinic for Cats i Dr Jim ‚s Animal Clinic for Dogs.

Według niego najlepiej do tego celu nadają się delikatne chusteczki higieniczne dla niemowląt, nasączone płynem łagodzącym podrażnie­nia, zawierającym wyciąg z aloesu.

Para buch. Wciąganie nosem suchego powietrza jest bardzo nie­przyjemne, nawet bolesne. Wilgotne powietrze jest łagodniejsze, a ciepła para pomaga udrożnić kanały nosowe, zapewnia dr James Ri- chards, zastępca dyrektora w Centrum Leczenia Kotów Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Cornella w Ithaca, Nowy Jork.

Według niego najlepiej zaprosić zwierzę do łazienki, kiedy bierze­my kąpiel czy prysznic. „Dla zatkanego nosa nie ma nic lepszego niż zaparowana łazienka”, zapewnia.

Włącz nawilżacz powietrza. Innym, dobrym sposobem, jest włą­czenie nawilżacza powietrza z gorącą wodą, dodaje dr Humphries. Do wody dobrze jest dodać odrobinę olejku miętowego. „Mięta dzia­ła łagodząco na błony śluzowe i ułatwia oczyszczanie kanałów noso­wych”, mówi.

Nawilżacze z zimną wodą też podziałają łagodząco, dodaje.

Ulga w kropelkach. Kilka kropli sterylnego roztworu fizjologicz­nego (do kupienia w aptekach) do każdej dziurki pomoże złagodzić podrażnienie błony śluzowej i rozrzedzi śluz, ułatwiając jego wy­pływ, można więc zakrapiać go w razie potrzeby, mówi dr H. Ellen Whiteley, prywatnie praktykująca lekarka weterynarii z Guadalupita w Nowym Meksyku, autorka książki Understanding and Training Your Cat or Kitten.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.