Zapalenie stawów – psy

Zbuforuj ten problem. Podawanie buforowanej aspiryny przynosi dużą ulgę w bólach reumatycznych, mówi dr Harling. Specjaliści za­lecają ‚/4 tabletki 325 mg na 5 kg masy ciała, dwa razy dziennie. Dwudziestokilogramowemu psu trzeba będzie podać dwie tabletki w ciągu dnia, miniaturowemu pudelkowi wystarczy ‚/4 tabletki. Poda­wanie tylko buforowanej aspiryny, zawsze po posiłku, zapobiegnie podrażnieniu żołądka.

Należy pamiętać, że te dawki aspiryny, które są bezpieczne dla psów, mogą być śmiertelne dla kotów, nigdy więc nie należy poda­wać kotu aspiryny bez skonsultowania się z weterynarzem. Ani psom, ani kotom nie należy też podawać innych, popularnych środków prze­ciwbólowych, bez wcześniejszego ustalenia tego z lekarzem prowa­dzącym.

Plusk do wody. Pływanie to wspaniała gimnastyka, sprzyja bo­wiem ćwiczeniom mięśni bez obciążania chorych stawów, objaśnia dr Smith. „Wiele dotkniętych artretyzmem psów przejawia naturalną skłonność do pływania”, dodaje.

Doktor zaleca codzienne wycieczki nad jezioro, staw czy inną wo­dę, w której pies nie będzie musiał się zmagać z wysokimi falami. Dla małych piesków nawet pływanie w domowej wannie, napełnionej letnią wodą, może być wystarczającym ćwiczeniem.

„Za każdym razem, kiedy twój ulubieniec ma okazję sobie popły­wać, pozwól mu na to tak długo, aż ogarnie go zmęczenie”, dodaje dr Smith.

Są oczywiście psy, które podają tyły już na sam widok wody. Tych zawołanych szczurów lądowych nie należy zmuszać do niemiłych im kąpieli.

Opatul go starannie. Kiedy temperatura mocno spada, możesz otulić swego psa swetrem lub płaszczykiem. „Wszystko, co pomoże mu się rozgrzać, wpływa zbawiennie na chore stawy”, mówi dr Har­ling. Warto więc zapoznać się z tajnikami psiej mody w którymś z dobrych sklepów z artykułami dla psów.