Zapach skunksa – psy i koty

Obejrzyj jego oczy. Jeśli twój ulubieniec został strzyknięty po oczach, to będą one mocno podrażnione i załzawione. „Wprawdzie nie oślepnie, ale będzie go mocno bolało”, ostrzega dr Veronika Kiklevich, lekarka z Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Waszyngtoń­skiego Uniwersytetu Stanowego w Pullman.

Radzi przemyć oczy tym samym płynem do przemywania oczu, ja­kiego używają ludzie. „Wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami na ulotce, a zwierzę odczuje szybką ulgę”, mówi.

Wykąp go. Jeśli tylko pogoda pozwala, lepiej to zrobić na dworze, inaczej nie dowietrzysz mieszkania przez tygodnie, ostrzega dr Lynda Bond, lekarka weterynarii z prywatną praktyką w Cape Elizabeth w Maine, prowadząca cotygodniowy program o domowych zwierzę­tach w jednej ze stacji telewizyjnych w Portland. Użyj skórzanych lub gumowych rękawic do zabezpieczenia rąk i namydl go porządnie szamponem. Spłucz i powtórz całą procedurę od początku, radzi.

Pomidorowy cud. Specjaliści nie wiedzą, dlaczego akurat sok po­midorowy tak dobrze neutralizuje zapach skunksa, ale to tradycyjne antidotum warte jest zastosowania. Po wykąpaniu i wysuszeniu „po prostu zlej go sokiem”, radzi Hazel Christiansen, właścicielka salonu piękności dla zwierząt Blue Ribbon Pet Grooming w Lewiston, Ida­ho, przewodnicząca American Grooming Shop Association.

Wszystko zależy od wielkości twojego ulubieńca, ale pewnie zuży­jesz na to nawet kilka kartonów. Zostaw zwierzę na 15-20 minut, po­tem starannie zmyj sok i jeszcze raz użyj szamponu, radzi.

Jeśli twój pupil nadal śmierdzi, zacznij wszystko od początku. Ale uwaga, jeśli twój pupil jest biały lub bardzo jasnej maści, przygotuj się na czasową zmianę barwy jego futra. „Może nawet być przez ja­kiś czas różowy albo pomarańczowy”, ostrzega Hazel Christiansen.

Masaż z masengillem. Ten dostępny bez recepty środek od dawna jest używany w salonach piękności dla psów, jeśli trafi się im klient, który spotkał na swojej drodze skunksa.

„Masengill czyni cuda”, zapewnia Tracey McLaurin, hodowczyni psów i psia fryzjerka z Winchester, Virginia. „To jedyny środek, któ­rego zawsze używam, aby zneutralizować odór skunksa”, mówi.

Dla mniejszych zwierząt mieszamy 60 g masengillu z czterema litra­mi wody, dla większych – ilości te podwajamy. Nacieramy mieszanką zwierzę, czekamy 15 minut, potem kąpiemy je z użyciem szamponu.

Pomoc z kuchennej szuflady. Zapach wanilii pomaga zneutralizo­wać wonie, jakie wydziela twój pieszczoch po spotkaniu ze skunksem, mówi Hazel Christiansen. Filiżanka i ćwierć wyciągu z wanilii na 4 litry wody – oto roztwór, w którym należy go namoczyć. Po 10 minutach kąpiemy go i płuczemy starannie.

Trochę chemii. Według Paula Krebauma, chemika z Lisie, Virginia, najlepszym środkiem do zneutralizowania zapachu skunksa jest mieszanka: 1/4 filiżanki sody oczyszczonej, łyżeczka mydła w płynie i litr wody utlenionej. Mieszanką tą myjemy włos zwierzęcia, a po­tem dokładnie spłukujemy.

Ta mieszanka, bez dodatku mydła, była używana w laboratoriach do neutralizowania zapachu siarkowodoru, poradzi sobie więc i z za­pachem skunksa.

I dezodorantów. W sklepach z artykułami dla zwierząt można ku­pić rozmaite dezodoranty. „Całkiem nieźle działają i są bardzo łatwe w użyciu”, zapewnia dr Bond.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.