Ząbkowanie – psy i koty

Pokusa poza zasięgiem zębów. Zostawione na wierzchu skórzane rękawiczki to dla ząbkującego malca pokusa nie do odparcia, zostaną pogryzione na własne życzenie właściciela.

„Nie wódź na pokuszenie ząbkującego szczeniaka czy kociaka i nie zostawiaj w zasięgu zębów przedmiotów, które szczególnie na­dają się do przeżuwania”, radzi dr Debra L. Forthman, biolog ze spe­cjalizacją z zoopsychologii z Ogrodu Zoologicznego w Atlancie, Georgia.

Należy też zabezpieczyć starannie wszelkie przewody elektryczne, najlepiej usunąć je poza zasięg zębów malca. Równie starannie trzeba pochować wszelkie domowe chemikalia. „Kiedy swędzą dziąsła, malcy gryzą wszystko to, do czego mogą się dobrać”, ostrzega dr Forthman.

Daj mu coś do gryzienia. Tak jak ptaki muszą fruwać, a ryby pły­wać, tak szczenięta i kocięta muszą gryźć i żuć. Wiedząc o tym, daj zwierzęciu coś, co będzie mogło sobie gryźć do woli – najlepiej spe­cjalne zabawki i gryzaki; będą trzymać zęby z daleka od zakazanych przedmiotów, zapewnia Linda Tellington-Jones, doradca behawioral­ny z Santa Fe, Nowy Meksyk, autorka The Tellington Touch.

W sklepach z artykułami dla zwierząt znajdziesz tysiące różnych zabawek, ale nie kupuj od razu wszystkich, bo przedobrzysz, ostrze­ga. „Zwierzę powinno dokładnie wiedzieć, co wolno mu gryźć, a cze­go nie, lepiej więc nie dawać mu za dużego wyboru”.

Niech to będzie kuszące. Aby mieć pewność, że po twoim wyjściu malec zatopi zęby w zabawce, a nie w nodze od stołu, postaraj się, by ta zabawka była możliwie najbardziej kusząca. Zamocz ją w bulionie albo napełnij masłem orzechowym, albo przynajmniej potrzymaj w dłoniach tak długo, aż nasiąknie twoim zapachem, radzi Bob Gu- tierrez, doradca behawioralny, konsultant w San Francisco Society for the Prevention of Cruelty to Animals. „Zwierzę kocha ciebie i kocha twój zapach, więc chętniej zajmie się tym, co najmocniej pachnie to­bą”, mówi.

Naucz je co dobre, a co złe. Kiedy złapiesz kocię lub szczenię na przeżuwaniu czegoś, czego mu żuć nie wolno, powiedz ostro „NIE”, potem zaproponuj mu zabawkę i pochwal, kiedy zacznie ją ogryzać, radzi dr Forthman.

Nie karz po fakcie. Nie ma sensu karać malca, gdy po powrocie do domu zastaniesz na podłodze strzępy rękawiczek, bo zwierzę i tak nie będzie wiedziało, dlaczego na nie krzyczysz, nie kojarząc swoje­go (już zapomnianego) zachowania z twoim złym humorem, tłuma­czy dr Forthman.

Pobaw się z nim. Zwierzęta, którym poświęca się wystarczająco dużo czasu i uwagi, są znacznie mniej skłonne do gryzienia przed­miotów, mówi Linda Tellington-Jones. „Pobaw się z nimi, zabierz na spacer, daj im zajęcie, a będziesz miał mniej kłopotów z pogryziony­mi przedmiotami”, zapewnia.

Kocięta uwielbiają gonić przedmioty uwiązane na długim sznurku, szczenięta zwykle wolą pogonie za piłeczką. „Baw się z nimi w taki sposób, który lubią”, radzi.

Przegoń ból lodem. Bóle dziąseł i potrzebę gryzienia można zła­godzić dając zwierzęciu do gryzienia kostki lodu, mówi Liz Palika – instruktor szkolenia w Oceanside, Kalifornia, współpracująca z miesięcznikiem Dog Fancy, autorka Fido, Come: Training Your Dog with Love and Understanding, oraz Love on a Leash.

„Mała kostka lodu bardzo poprawia im samopoczucie”, zapewnia. Kostkę można wrzucić do miski zwierzęcia albo podać na dłoni.

Albo mokrą szmatką. Innym sposobem na łagodzenie dolegliwo­ści okresu ząbkowania jest gryzienie zimnej, mokrej szmatki. Liz Pa­lika radzi związać kuchenną ściereczkę w węzeł, zmoczyć i włożyć na trochę do zamrażarki. „Zwierzęta uwielbiają zabawy takimi za­mrożonymi ściereczkami”, zapewnia. „Zimna ściereczka świetnie ła­godzi ból dziąseł”.

Kojący masaż. Masaż pyszczka bardzo dobrze łagodzi bóle okresu ząbkowania, mówi Linda Tellington-Jones.

Bierzemy malca na kolana, na jednej dłoni opieramy jego podbró­dek, palcami drugiej głaszczemy delikatnie boki pyska. Kiedy zwie­rzę jest już całkiem zrelaksowane, unosimy lekko jego wargi i masu­jemy dziąsła kolistymi ruchami palców, lekko uciskając. Kilkuminu­towy masaż świetnie ukoi zbolałe dziąsła.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.