Wrzody żołądka – psy i koty

Uważaj na jego apetyt. Niektóre koty i niemal wszystkie psy przeżują i połkną wszystko, co im w zęby wpadnie. Nie należy więc zostawiać im w zasięgu zębów zużytych baterii, drobnych monet czy innych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów, radzi dr Snyder. Skontaktuj się z weterynarzem, jeśli tylko zauważysz, że twój ulubie­niec połknął coś, czego połknąć nie powinien.

Daj mu coś do zabawy. „W wielu przypadkach wrzody zaczynają się od połknięcia twardych materiałów, jak kawałki kości czy drew­na”, ostrzega dr Lee R. Harris, weterynarz z prywatną praktyką w Federal Way w Waszyngtonie. Zostawienie zwierzęciu nadających się do gryzienia zabawek i gryzaków odwraca jego uwagę od niebez­piecznych przedmiotów.

Regularnie szczotkuj. Koty, wylizując się, połykają kule z włosa, więc regularna pielęgnacja jest szczególnie istotna. Nawet jeśli nie zapobiegnie powstawaniu wrzodów, zmniejszy podrażnienia przewo­du pokarmowego, które mogą zaostrzyć chorobę, mówi dr Harris.

Uwaga na środki przeciwbólowe. Sprzedawane bez recepty środ­ki przeciwbólowe, jak aspiryna czy paracetamol, mogą spowodować powstawanie wrzodów u ludzi, nic dziwnego, że wywołują je rów­nież u zwierząt. „Leki to główna przyczyna wrzodów u psów i ko­tów”, mówi dr Snyder. Dawka, odpowiednia dla człowieka, dla zwie­rzęcia może być niebezpieczna, zwłaszcza, jeśli leczenie kontynuuje się przez dłuższy czas. Najlepiej skonsultować się z weterynarzem przed podjęciem leczenia.

Nigdy nie należy podawać kotom leków zawierających paraceta­mol, dodaje dr Harris. „Koty nie mają enzymów zdolnych do elimi­nowania leku z organizmu, więc ich wątroba jest zagrożona”, ostrze­ga.

Piguły do miski. Jeśli, zgodnie ze wskazaniami lekarza, dajemy zwierzęciu aspirynę, należy podać ją tuż przed posiłkiem, wtedy bło­na śluzowa żołądka nie jest narażona na bezpośredni kontakt z le­kiem, mówi dr Snyder.

Wybierz buforowaną. Kupując aspirynę dla zwierząt, zawsze na­leży wybierać aspirynę buforowaną, która jest łagodniejsza dla żołąd­ka, radzi dr Harris.

Życie bez stresu. Wprawdzie stres nie jest główną przyczyną wrzodów żołądka u zwierząt, nie jest on jednak dla nich obojętny, ostrzega dr Janet R. Childs, weterynarz z prywatną praktyką w Fair- view, Tennessee. Należy zadbać, żeby zwierzę było spokojne i zado­wolone z życia, a wtedy będzie też zdrowsze.

Drugie zwierzę w domu zapewni twojemu pieszczochowi rozryw­kę i rozproszy nudę, dodaje dr Childs. Obydwa zwierzęta będą też sprawniejsze i szczęśliwsze, a dzięki temu zdrowsze.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.