Poród – kiedy potrzebna jest pomoc

Znakomita większość porodów nie wymaga interwencji i przebiega bez kompli­kacji. Może się jednak zdarzyć, że nie poradzimy sobie bez szybkiej i fachowej po­mocy. Poniżej niepokojące sygnały.

  • Przed urodzeniem szczeniaka czy kociaka pojawia się ciemnozielony wyciek. Może to oznaczać, że łożysko, łączące płód z organizmem matki, oddzieliło się przedwcześnie.
  • Mimo silnych parć nie doszło do narodzin w ciągu godziny. W takim przypad­ku noworodek może być nieprawidłowo ułożony albo zbyt duży, aby mógł uro­dzić się bez pomocy.
  • Po upływie pół godziny od pozornie zakończonego porodu matka jest słaba, podenerwowana lub wyraźnie zaniepokojona. „W takim przypadku możliwe jest, że wcale nie został on zakończony”, ostrzega dr Victor M. Shille, emery­towany profesor Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Floryda w Gainesville, specjalista od rozrodu.
  • Po kilku dniach lub nawet tygodniach od porodu pojawia się drżenie mięśni, wymioty lub trudności przy stawaniu na nogi. Często są to objawy niebez­piecznej tężyczki, wywołanej niedoborem wapnia, do jakiego może dojść w wyniku porodu.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.