Pokrzywka – psy i koty

Spróbuj leków przeciwhistaminowych. Niektóre z nich są do­stępne bez recepty, na przykład diphenhydramina (Benadryl). Znoszą działanie histaminy, likwidując w ten sposób swędzenie, mówi dr William Crane, weterynarz z prywatną praktyką w Colmar, Pensyl­wania.

Odpowiednia dawka zależy od masy ciała zwierzęcia, zwykle po­daje się od 2 do 6 mg na kilogram masy ciała, ale lepiej wcześniej za­pytać weterynarza.

Użyj maści. Maść hydrokortyzonowa, znakomicie znosząca uczu­cie swędzenia u ludzi, nie działa tak skutecznie na zwierzęta, choćby dlatego, że zlizują ją one, zanim zadziała, zastrzega dr Crane.

Ręce precz. Aż cię ręce świerzbią, żeby ulżyć swojemu ulubieńco­wi i go podrapać, on też zwykle nie ma nic przeciwko temu. Ale, jak sam powinieneś o tym doskonale wiedzieć, drapanie tylko zaognia pokrzywkę i przedłuża dolegliwości, trzymaj więc ręce przy sobie i nie drap.

Pomyśl, skąd się wzięła. Pokrzywka często pojawia się na skutek alergii, spróbuj więc zabawić się w detektywa, radzi dr Anderson. Za­pisuj, kiedy się pojawiła, kiedy nastąpiło pogorszenie lub polepsze­nie, z czym zwierzę w tym czasie miało styczność, czy u innych zwierząt w domu wystąpiły podobne objawy.

Zidentyfikowanie przyczyny może zająć trochę czasu, mówi dr Crane, ale wynik dochodzenia może cię zaskoczyć. Pamiętam taki przypadek, opowiada dr Crane: „Cała rodzina bardzo długo prowa­dziła obserwacje, na koniec okazało się, że chodziło o dezodorant, używany przez jednego z członków rodziny”.

Spróbuj diety wykluczającej. U niektórych zwierząt pokrzywka jest objawem uczulenia na białko zawarte w dotychczasowej diecie, przestrzega dr Anderson. Weterynarz może wówczas zalecić okreso­we karmienie zwierzęcia gotową karmą, nie zawierającą składników, które jadło do tej pory.

W takich przypadkach często stosuje się karmy zawierające ryby i ziemniaki, mówi dr Kathryn Michel, specjalistka w zakresie żywie­nia na Wydziale Studiów Klinicznych Szkoły Medycyny Weteryna­ryjnej Uniwersytetu Pensylwania w Filadelfii. Niezłą dietą dla kotów jest karma zawierająca mięso królika i ryż.

Jeśli po jakimś czasie od zastosowania nowej diety wysypka znik­nie, będzie to oznaczać, że spowodowało ją uczulenie na któryś ze składników poprzedniej diety. Musisz więc zmienić karmę, stosując się ściśle do wskazań weterynarza. Może to być gotowa karma lub je­dzenie przygotowywane w domu.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.