Nicienie sercowe – psy i koty

Zatrzymaj je u progu. Lekarze zalecają, aby wszystkie psy (i nie­które koty) poddać programowi zabezpieczającemu. Wtedy, nawet je­śli twój ulubieniec zostanie ukąszony przez zainfekowanego komara, larwy nicieni zostaną zniszczone we krwi, zanim osiągną stadium dojrzałe.

Są dwa rodzaje tabletek zabezpieczających. Jedne podaje się co­dziennie, drugie co miesiąc. Jeśli mieszkasz na terenach, gdzie wystę­pują mroźne zimy – zimą nie ma komarów – weterynarz może usta­wić kurację zabezpieczającą tylko na ciepły „sezon komarów”. Ale wielu weterynarzy uważa, że tabletki należy podawać przez cały rok, mówi dr Paul Schmitz, weterynarz z prywatną praktyką w Joliet, Illi­nois.

Nie bądź zbyt pewny siebie. Nawet jeśli twój ulubieniec nigdy nie wychodzi na dwór, zawsze istnieje możliwość, że komar wleci do mieszkania, zarówno więc te zwierzęta, które wychodzą, jak i te, któ­re nigdy nie wychodzą z domu, powinny być objęte programem za­bezpieczającym, radzi dr Carol Macherey, weterynarz z prywatną praktyką w Nashville.

Nie zaniedbuj kontroli. Zastosowanie programu zabezpieczające­go może być niebezpieczne, jeśli zwierzę jest już zarażone. Z tej przyczyny weterynarze, zanim przepiszą tabletki, zalecają zrobienie testów krwi na obecność nicieni sercowych. Chore zwierzęta podda­wane są terapii.

Powtarzaj testy. Stare testy na obecność nicieni nie były zbyt do­kładne, przestrzega dr Schmitz. Przed przepisaniem kuracji warto zrobić ogólne badania krwi, a w razie potrzeby nowe testy na nicie­nie.

Uważaj na dawkowanie. Tabletki zabezpieczające mają różną moc. Dawka odpowiednia dla jednego psa może być za duża lub za mała dla drugiego. W dodatku kotom podaje się zupełnie inne dawki. Nie „filozofuj” i nie „kombinuj” sam. Każde z twoich zwierząt musi mieć dawkę dobraną indywidualnie do potrzeb, przez weterynarza.

Zainwestuj w siatki ochronne. O całkowitym wyeliminowaniu komarów z naszego otoczenia nie ma co marzyć. Instalując w drzwiach i oknach siatki ochronne możemy jednak ograniczyć im dostęp do naszego domu, mówi dr Schmitz. Uszkodzone siatki napra­wiaj lub wymieniaj najszybciej, jak to możliwe, dodaje.

Zaproś skrzydlatych gości. Zainstaluj domek dla jaskółek oknówek, może się u ciebie osiedlą. Te nienasycone ptaki mogą pożreć tysiące owadów dziennie, wydajnie zmniejszając ryzyko zarażenia, przekonuje dr Schmitz. Dobrym pomysłem jest też zlikwidowanie w okolicy domu oczek wodnych i sadzawek ze stojącą wodą – tam właśnie najchętniej lęgną się komary, dodaje.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.