Łupież

Wiedziałeś, że obłazi, że drapie podłogę, że jeśli wykopie dziurę, to tuż obok najładniejszych begonii. Ale ostatnia rzecz, jakiej się spo­dziewałeś po swoim futrzastym przyjacielu, to deszcz drobinek łusz­czącej się skóry. Ślady psiego łupieżu na sofie? Kocie ścieżki na dy­wanie upstrzone kompromitującymi śladami? O rany!

„Zwierzęcy łupież wygląda jak bardzo ciężki przypadek ludzkiego łupieżu – łatwo go zobaczyć u większości zwierząt”, mówi dr Nancy Scanlan, weterynarz z prywatną praktyką w Sherman Oaks, Kalifor­nia.

Czasami łupież może być objawem chorobowym, na przykład przy alergii, pasożytach lub chorobach skóry, w większości przypadków jednak pojawia się wówczas, gdy komórki skóry zbyt szybko namnażają się i obumierają. Niżej specjaliści mówią, jak zapobiec i jak po­zbyć się kompromitujących białych cętek.