Kołtuny – psy i koty

Trzymaj go sucho. Jeśli lekko spilśniona sierść złapie trochę wil­goci „drobne kołtuny pozbijają się w większe w takim tempie, że kie­dy wyschną, nie poradzisz sobie z nimi”, mówi Kathe Barsotti, dy­plomowana fryzjerka psia, właścicielka salonów pielęgnacji Featherle Pet Care w Herndon i Sterling, Virginia.

Lepiej więc trzymaj go z daleka od wody, nawet od mokrej trawy, zanim go dokładnie nie rozczeszesz.

Pracuj paluszkami. Rozplątywanie kołtunów wymaga cierpliwo­ści, ale jest wykonalne. Zaczynając od końcówek, milimetr po mili­
metrze, aż dotrzesz do skóry, rozdzielaj kołtun najpierw na pół, po­tem każdy znowu na pół, i tak dalej, aż do skutku. Na koniec prze­czesz rozplątane włosy grzebieniem, radzi Hazel Christiansen.

Wyczesuj szczotką. Szczotka jest wspaniałym narzędziem walki z kołtunami, zapewnia Kathe Barsotti. Zaczynając od końcówek wło­sa, krótkimi, zdecydowanymi pociągnięciami szczotki wyczesuj deli­katnie kołtun, stopniowo docierając do skóry. Nie zaczynaj od razu zbyt głęboko, bo tylko mocniej splączesz sierść.

Kiedy dotrzesz już do skóry, przeczesz włos na całej długości szczotką, a na koniec użyj grzebienia. Jeśli grzebień napotka opór, rozplącz delikatnie pozostawiony kołtun.

Sięgnij po mąkę. Wystarczy lekko posypać oporny kołtun mączką kukurydzianą, a będzie łatwiejszy do rozplątania, radzi Kathe Barsot­ti. „To bardzo pomaga w rozdzielaniu włosa”, zapewnia. W razie po­trzeby można użyć jej więcej.

Albo po profesjonalne spraye. W sklepach z artykułami dla zwie­rząt można kupić rozmaite spraye, ułatwiające rozczesywanie skołtu­nionej sierści. Te, które zawierają lanolinę, pozwalają sierści łatwiej wyślizgiwać się z kołtuna, mówi Kathe Barsotti. Czesząc kota pamię­taj, aby upewnić się, że użyty specyfik jest dla kotów bezpieczny.

Czesz partiami. Jeśli twój podopieczny ma więcej niż jeden koł­tun, albo sam jest jednym wielkim kołtunem, najlepiej czesać go par­tiami. Linda A. Law, dyplomowana psia fryzjerka, kierowniczka Canine Clippers School of Pet Grooming w Dumfries, Yirginia, uważa,

że na jedno posiedzenie należy poświęcić nie więcej niż 10 minut. Potem zwierzęciu należy się porcja pieszczot i smakołyk. Następna porcja czesania dopiero za kilka godzin. „Spróbuj tę okropną proce­durę uczynić tak przyjemną, jak to tylko możliwe”, radzi.

Użyj nożyczek. Jeśli trafi ci się wyjątkowo oporny kołtun, zamiast rozdzielać go palcami, użyj nożyczek. Prowadź je równo w dół przez środek, radzi Hazel Christiansen.

W niektórych przypadkach najprościej jest wyciąć cały kołtun, mó­wi dr David T. Roen, lekarz weterynarii z prywatną praktyką w Clarkston, Waszyngton. „Często to najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić dla dobra zwierzęcia”, zapewnia.

Delikatnie wsuń końce nożyczek między skórę a kołtun i ostrożnie je rozszerzaj, aby poluzować włos. Powtarzaj tę operację pod różny­mi kątami. Następnie zacznij wycinać go, odcinając po kilka włosów na raz. „W plątaninie włosa, walcząc jednocześnie z wyrywającym się zwierzęciem, bardzo łatwo przeciąć skórę, musisz więc bardzo uważać”, ostrzega.

Sklepy z artykułami dla zwierząt pełne są ostrych narzędzi do roz­cinania kołtunów, ale lepiej o nich zapomnieć. Nawet nożyczki mogą okazać się za ostre, przestrzega Kathe Barsotti. „Zbyt często spotyka­my zwierzęta z paskudnymi szramami na skórze, zadanymi im przez troskliwych właścicieli takimi narzędziami”.

Zawieź go do fryzjera. Profesjonalni fryzjerzy dysponują wiedzą i rozmaitymi narzędziami, za pomocą których przywrócą piękny wy­gląd twojemu podopiecznemu. Ale nawet najlepszy fryzjer czasami się poddaje, mówiąc, że poza ostrzyżeniem nic więcej nie da się zro­bić. „Często jest to jedyne humanitarne wyjście”, zapewnia Linda Law.

Lepiej zapobiegać niż walczyć. Kiedy w sierści twojego zwierzę­cia nie ma już śladu kołtunów, zapobiegaj powstawaniu nowych, co­dziennie go szczotkując, przypomina Kathe Barsotti. Staraj się, żeby szczotka docierała do skóry, a nie gładziła włos po wierzchu, dodaje. „Zbyt wielu właścicieli czesze tylko po wierzchu, pod spodem zosta­wiając kołtuny, a potem nie mogą zrozumieć, skąd się one wzięły”, mówi. Włos każdego zwierzęcia jest inny, należy więc zapytać profe­sjonalistów, jaka szczotka będzie najlepsza dla twojego.

Dla kondycji włosa. W utrzymaniu zdrowego, lśniącego włosa, bardzo pomoże regularne stosowanie odżywek, mówi Linda Law. Najlepiej nakładać je raz w tygodniu. Jak zawsze w przypadku kotów upewniwszy się najpierw, czy można je u nich bezpiecznie stosować.

Strzyżenie higieniczne. Najlepiej sprawdzonym sposobem zwal­czenia kołtunów jest zrobienie zwierzęciu krótkiej, higienicznej fryzurki, zapewnia Kathe Barsotti. „Na dłuższą metę najlepiej zapobie­gać powstawaniu kołtunów, niż potem walczyć z nimi”, mówi. „Krót­ka fryzura to najlepszy sposób zapobiegania”.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.