Kolce jeżozwierza – psy i koty

Idź po rękawice. Wyciągając kolce musisz uważać, by ich ostre zadziory nie utkwiły w twojej skórze. „Grube, skórzane rękawice do­brze cię zabezpieczą”, mówi dr Jan White, dyrektor wykonawczy In­ternational Wildlife Rehabilitation Council w Suisun, Kalifornia, spe­cjalista weterynarii dzikich zwierząt w Wildlife Health Center w Szkole Medycyny Weterynaryjnej Kalifornijskiego Uniwersytetu w Davis.

Uspokój biedaka. Twój pieszczoch może wyłazić ze skóry, czując w niej tkwiące głęboko ostre kolce. Niektóre zwierzęta szaleją z bólu,
ocierają się o ściany i podłogę, robią wszystko, byle tylko się ich po­zbyć. „Przemawiaj do niego, głaszcz delikatnie, zrób wszystko, by go uspokoić, byle tylko się nie miotał i nie pogarszał sprawy”, radzi dr William G. Brewer, docent interny małych zwierząt na Wydziale Chi­rurgii Małych Zwierząt Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Uniwer­sytetu Auburn, Alabama.

Ręce precz od nożyczek. Idea poobcinania kolców, tak żeby uszło z nich powietrze, należy do kategorii dobrych rad cioci Zosi, prze­strzega dr Susan Chadima, weterynarz z prywatną praktyką w Topsham, Maine. W rzeczywistości ucinanie kolców sprawia, że końców­ki i zadziory głębiej wbijają się w skórę. „Po takiej pomocy sytuacja może być jeszcze bardziej niebezpieczna”, przestrzega.

Mocno chwyć. Ostro lub tępo zakończonymi szczypczykami chwyć kolec jak najbliżej skóry. Uciskając lekko, ciągnij dopóki nie wyjdzie. To bardzo boli, nie dziw się, że zwierzę będzie piszczeć. Może okazać się to tak stresujące, że po wyciągnięciu pierwszego kolca z resztą problemu udasz się po profesjonalną pomoc.

Zdezynfekuj ranki. Nawet jeżozwierza można zranić, toteż matka natura wyposażyła go w naturalną ochronę – kolce powleczone są tłustą substancją, zapobiegającą infekcjom. Mimo to po wyciągnięciu kolca należy zdezynfekować każdą rankę, smarując ją na przykład betadiną. „To pozwoli uniknąć dalszych komplikacji”, zapewnia dr Lynda Bond, lekarka weterynarii z prywatną praktyką w Cape Eliza­beth w Maine, prowadząca cotygodniowy program o domowych zwierzętach w jednej ze stacji telewizyjnych w Portland.

Szukaj palcami. Co większe kolce jeżozwierza mają długość oko­ło 10 cm i trudno je przeoczyć, ale są i takie, których długość nie przekracza centymetra. Te łatwo mogą zginąć w obfitym futrze. Le­piej więc na koniec przeczesz je dokładnie palcami, żeby sprawdzić, czy aby na pewno żaden kolec się nie zawieruszył, radzi dr Dalley. „Z łatwością wyczujesz go palcami”.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.