Kłopoty ze snem – psy i koty

Przygotuj miękkie łóżeczko. Czy dobrze by ci się spało każdej no­cy na podłodze? Na takim twardym łożu łatwo wpaść w bezsenność. „Jeśli zdarzyło ci się sypiać pod namiotem, powinieneś pamiętać, jak ciężko jest zasnąć na twardej, zimnej ziemi i jakie to niewygodne”, mówi dr William D. Fortney, docent medycyny małych zwierząt na Wydziale Badań Klinicznych Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Stanowego Uniwersytetu Kansas w Manhattan, Kansas.

Według niego należy zwierzęciu przygotować wygodne, miękkie posłanko. Sklepy z artykułami dla zwierząt dysponują wyjątkowo bo­gatą ofertą, ale można też zrobić je domowym sposobem, używając starych koców i poduszek.

Zaplanuj szybki wypad na siusiu. „Bardzo młode i bardzo leciwe zwierzęta mają często problem z przespaniem całej nocy bez zała­twiania się, trzeba więc brać pod uwagę ich potrzeby”, mówi dr Bar­bara Simpson, doktor nauk przyrodniczych i weterynarii, dyplomo­wana specjalistka z zakresu zachowania zwierząt, docent na Uniwer­sytecie Stanowym Północnej Karoliny w Raleigh.

Pamiętaj o wypuszczeniu swojego pieszczocha tuż przed pójściem spać, radzi. Kotom należy ustawiać czystą kuwetę, tak żeby mogły do niej łatwo trafić.

Zbawienne zmęczenie fizyczne. Zwierzęta, które mają skłonność do bezsenności, często potrzebują więcej ćwiczeń fizycznych, zapew­nia dr Karen Overall, doktor nauk przyrodniczych i weterynaryjnych, wykładowca na Wydziale Badań Klinicznych Szkoły Medycyny We­terynaryjnej Uniwersytetu Pensylwania w Filadelfii.

„Jeśli zapewnisz swojemu psu czy kotu odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia, w nocy nie powinien mieć kłopotów ze snem”, mówi.

Rozmasuj bolące miejsca. Starzejącym się zwierzętom często nie dają spać po nocach bóle reumatyczne, mówi dr Raymond Deiter, specjalista w dziedzinie akupunktury, weterynarz prowadzący pry­watną praktykę w Sausalito w Kalifornii. „Należy zrobić wszystko, żeby złagodzić te bóle, wtedy zwierzę będzie lepiej spało”, zapewnia.

Masaż bolesnych miejsc pomaga zwierzęciu rozluźnić się, popra­wia krążenie krwi w zaatakowanym narządzie, co ułatwia leczenie i zmniejsza ból.

Środki przeciwbólowe. Łagodne środki przeciwbólowe pomagają zreumatyzowanym zwierzętom przespać spokojnie noc. Niektórzy weterynarze polecają podawanie w takich przypadkach aspiryny dwa razy dziennie. Psom zwykle podaje się połowę tabletki 325 g buforo­wanej aspiryny na każde 10 kilogramów masy ciała.

Zanim zdecydujemy się na podanie aspiryny kotom, należy skon­sultować się z weterynarzem, ponieważ leki (i dawki) odpowiednie dla psów, dla kotów mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

Wydziel mu osobny pokój. Niektóre zwierzęta są po prostu noc­nymi markami, wtedy wszelkie twoje działania zmierzające do wcze­śniejszego zagnania ich do łóżka są z góry skazane na niepowodze­nie. Jeśli chcesz spać spokojnie, zostaw ulubieńcowi kilka zabawek w osobnym pokoju i pozwól mu decydować o tym, kiedy wreszcie się położy spać.

„To najprostsze rozwiązanie, zapewniające wszystkim spokój”, mówi dr Simpson.

Wywiej go z pokoju. W odróżnieniu od nocnych „sów”, zwierzęta „skowronki” zrywają się bladym świtem i natychmiast postanawiają zaprosić cię do zabawy, uznając, że będziesz równie szczęśliwy jak one. Żeby skutecznie zniechęcić „skowronka” do budzenia cię o świ­cie, wywiej go z pokoju. Przygotuj sobie pod ręką suszarkę do włosów, radzi dr Simpson. „W chwili, kiedy twój pieszczoch wskoczy ci do łóżka, włącz ją, dmuchając mu prosto w nos”, mówi. „Nie zrobi mu to wielkiej krzywdy, za to skłoni do poważnego zastanowienia się, zanim następnym razem przyjdzie cię obudzić”, zapewnia.

Uwaga, obcy w domu. Niektóre zwierzęta zupełnie nie mogą spać, kiedy w domu nocuje ktoś obcy. „Bywa tak, że obecność ob­cych osób w domu jest tak dla nich niepokojąca, że zupełnie unie­możliwia im sen”, mówi dr Deiter.

Według niego najlepiej poprosić gościa, by podzielił się z tobą obowiązkami opieki nad zwierzęciem – nakarmił je, pobawił się z nim. Wtedy niepokoje zostaną rozwiane i jest szansa na spokojną noc.

Rozjaśnij mroki. Czasami zwierzętom nie pozwalają zasnąć lęki nocne. „Może ono stopniowo tracić wzrok albo nabawić się lęku przed ciemnością”, mówi dr Fortney.

Zbawienne może okazać się zostawienie zapalonej lampki nocnej. „Światło lampki pozwoli mu poczuć się pewniej w znanym sobie oto­czeniu”, zapewnia dr Fortney.

Wypełń je dźwiękiem. „Cicha, relaksacyjna muzyka bardzo często pomaga zasnąć także i zwierzętom”, mówi dr Fortney.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.