Kłopoty z kryciem – psy i koty

Niech zaczyna młodo. „Pierwsze krycie dla pięcioletniego psa czy kota może być sporym problemem”, ostrzega dr Whiteley. Może mieć obniżone libido, nie wspominając już o mniejszej liczbie plem­ników w spermie. Poza tym nie będzie wiedział, jak się do tego za­brać.

„Jeśli chcesz, żeby twój pies lub kot był sprawnym reproduktorem, pierwsze krycie powinno mieć miejsce, zanim ukończy 18 miesięcy”, radzi dr Whiteley.

Warto wcześniej sprawdzić, czy pies lub kot nie jest zarażony cho­robą przenoszoną drogą płciową, czy nie jest obciążony chorobami
dziedzicznymi, jak dysplazja stawu biodrowego czy choroby oczu, które może przekazać potomstwu.

Pierwszy raz z doświadczonym partnerem. Wprawdzie kotki i suki sprawiają zazwyczaj mniej problemów przy pierwszym kryciu niż samce, ale zawsze lepiej na ten pierwszy raz wybierać bardziej doświadczonego partnera, który już wie, co robić. Szczególnie ważne jest wybranie doświadczonej suki dla samca, który jeszcze nie krył.

Z damą do kawalera. Samce mogą źle znosić stres związany z podróżą i znalezieniem się na obcym terenie. „Zawsze zawieź sami­cę do samca, bo on na swoim własnym terenie czuje się znacznie pewniej”, radzi Elaine Wenner Gilbertson, hodowczyni kotów z Vista w Kalifornii, autorka A Feline Affair: Guide to Raising and Breeding Purebred Cats.

Zapewnij jej wygody. „Samica jadąca po raz pierwszy na krycie może być przestraszona i czuć się niepewnie w nowym otoczeniu”, tłumaczy Elaine Gilbertson. „Lepiej się poczuje, jeśli zabierzesz jej ulubioną zabawkę i posłanie, do którego przywykła, bo to będzie jej przypominało dom”.

Pierwsze spotkanie. Wiele psów i kotów interesuje się sobą od pierwszej chwili, ale w niektórych przypadkach „randka w ciemno” kończy się porażką, mówi Marion Hunt, hodowczyni spanieli z Howe w Teksasie. „Bywa, że samica nie chce zaakceptować samca, którego nie zna”.

Nie nalegaj, radzi hodowczyni. Daj im czas na zapoznanie się, cza­sami zajmie to godzinę, czasami cały dzień. Jeśli pozwolisz im na wybór czasu i miejsca, zwykle zrobią to same, bez twojego udziału, mówi.

Zapachowy list miłosny. Jeśli wcześniejsze spotkanie przyszłych partnerów nie jest możliwe, dr Whiteley radzi wymianę kocyków lub zabawek, przesiąkniętych zapachem partnerów. Psy i koty poznają świat głównie węchem, będą się więc pewniej czuły w towarzystwie partnera, którego zapach poznały już wcześniej.

Romantyczne ustronie. Przy pierwszym kryciu bardzo ważne jest znalezienie spokojnego, ustronnego miejsca, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał. „Zapewnij im spokój”, radzi Chris Walkowicz, hodow­czyni bearded collie z Sherrard w Illinois, współautorka znanych książek Atlas ras psów świata i Successful Dog Breeding.

„Niektóre zwierzęta nie znoszą, gdy ktokolwiek je obserwuje”, do­daje Marion Hunt. Według niej najlepiej znaleźć takie miejsce, w któ­rym będzie można podglądać je z ukrycia, na przykład garaż z oknem, przez które można zobaczyć, jak się mają sprawy.

Zachęcaj je. „Zwierzęta potrzebują zachęty i ośmielenia, jeśli czu­ją się niepewnie”, mówi Chris Walkowicz. Jeśli twój ulubieniec nie jest pewien tego, co robi, mów do niego spokojnym, zachęcającym głosem, zapewniając go, że wszystko jest w porządku, dodaje.

Daj mu oparcie. Śliska podłoga to nie najlepsze miejsce na krycie, może być niebezpieczne, jeśli zwierzęta stracą równowagę. „Zawsze podłóż matę czy chodnik, żeby zwierzęta pewniej trzymały się na no­gach”, radzi Chris Walkowicz.

Znajdź innego partnera. Zwykle zwierzęta akceptują partnera, którego wybrał im właściciel, ale niektóre bywają grymaśne. Jeśli oboje (lub jedno z nich) nie zdradzają żadnego zainteresowania sobą lub zachowują się agresywnie, raczej nic z tego nie będzie. „W takim przypadku lepiej wybierz innego partnera”, mówi dr Whiteley.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.