Katarakta

Wprawdzie nigdy nie nazywałeś swojego przyjaciela Sokolim Okiem, nie kazałeś mu też odczytywać najniższych linijek na okuli­stycznej tablicy kontrolnej, ale ostatnio masz wrażenie, że jego oczy stały się trochę zamglone, czy to powód do zdenerwowania?

Raczej nie. Zaćma (katarakta) u ludzi bywa poważnym proble­mem, u zwierząt domowych znacznie rzadziej trzeba się nią przejmo­wać. Po pierwsze, wzrok psa jest zwykle znacznie ostrzejszy niż Pana Magoo, więc zaćma nie wpływa znacznie na pogorszenie widzenia, zapewnia dr Waldo Keller, weterynarz okulista, dziekan Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Stanowego Uniwersytetu Michigan, w East Lansing.

Zaćma u psów rozwija się zwykle w młodości, między pierwszym a trzecim rokiem życia. (U kotów katarakta zdarza się bardzo rzad­ko). Pozostałe zmysły u psów są tak czułe, że w większości przypad­ków można nawet nie zauważyć, że ich wzrok się pogorszył, mówi dr Keller.

Jeśli jednak pies potrzebuje pomocy w odnajdowaniu drogi lub je­śli chciałbyś w przyszłości zapobiec katarakcie, zapoznaj się z radami podanymi niżej.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.