Kaszel

Unikaj kurzu i pyłu. Podobnie jak ludzie, tak i zwierzęta rozkasz­leć mogą się od kurzu, pyłków roślinnych albo przy sprzątaniu miesz­kania, mówi dr Lee R. Harris, prywatnie praktykujący lekarz wetery­narii z Federal Way w Waszyngtonie. Gdy odkurzasz mieszkanie lub wytrzepujesz cokolwiek, lepiej zamknij psa czy kota w innym poko­ju, radzi dr Harris. Otwieraj okna, gdy uruchamiasz odkurzacz. A cie­płym latem, zwłaszcza rankami i późno po południu, kiedy stężenie pyłków roślinnych w powietrzu jest największe, dopilnuj, żeby zwie­rzę siedziało w domu.

Rzuć palenie. Dobrze wiesz, że palenie szkodzi. Szkodzi jeszcze bardziej twojemu psu czy kotu, bo najcięższe składniki dymu papie­rosowego gromadzą się właśnie na wysokości ich wzrostu.

„Znam przypadek psa, który nabawił się bardzo ciężkiej rozedmy płuc, a to dlatego, że jego właściciele nałogowo palą”, przestrzega dr

Walter Weirich, lekarz weterynarii i doktor nauk przyrodniczych, pro­fesor chirurgii i kardiologii w Szkole Medycyny Weterynaryjnej Uni­wersytetu Purdue w West Lafayette, Indiana.

Zwiększ wilgotność. Gdy powietrze jest suche, wyściełający gar­dło i drogi oddechowe śluz staje się gęsty, lepki i prowokuje do kasz­lu. „Zwiększenie wilgotności powietrza przynosi ulgę w kaszlu”, za­pewnia dr Harris. „Zabierz zwierzę ze sobą do łazienki, gdy chcesz wziąć prysznic, żeby mogło pooddychać wilgotnym powietrzem”. Do pokojów warto kupić elektryczne nawilżacze powietrza, które znacz­nie poprawiają jego wilgotność, dodaje dr Harris.

Na szeleczkach. Dobrze ułożone psy nie powinny mieć kłopotów z chodzeniem na smyczy. Kłopot w tym, że nie wszystkie są dobrze ułożone, a niektóre ciągną tak zawzięcie, że obroża czy łańcuszek, uciskając tchawicę lub krtań, ustawicznie je podrażniają i pobudzają do kaszlu. „W takich przypadkach zalecam, aby obrożę zastąpić szeleczkami, przyznaje dr Eugene Snyder, prywatnie praktykujący lekarz weterynarii z Kettering w Ohio.

Może syrop pomoże. Jeśli napady kaszlu powtarzają się częściej niż raz na godzinę, to wskazane jest podanie środków przeciwkaszlo- wych, jak syropy, zawierające dekstrometorfan, skuteczne w kaszlu różnego pochodzenia. Zanim jednak podasz cokolwiek, zapytaj leka­rza, jaka dawka będzie odpowiednia, ostrzega dr Harris.

A przede wszystkim sprawdź, czy zakupiony preparat na pewno nie zawiera innych jeszcze, groźnych dla zwierzęcia, związków, ta­kich jak aspiryna czy paracetamol. Ich zażycie może być bardzo nie­bezpieczne.

Jak go podać. Jeśli wybrałeś już odpowiedni syrop, „podnieś lekko głowę zwierzęcia pyskiem do góry i z warg zrób coś w rodzaju lejka. Teraz powinno udać się wlać łyżeczkę syropu”, instruuje dr Harris.

Zmień lekarstwo. W przypadku kaszlu na tle alergicznym mogą pomóc dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwhistaminowym, jak difenhydramina (wchodzi w skład np. Benadrylu), łagodzą­ce podrażnienie dróg oddechowych, zaleca dr Paul Schmitz, prowa­dzący prywatną praktykę weterynarz z Joliet w Illinois.

Odpowiednie dawkowanie może być różne, ale przeważnie wynosi 2-6 mg leku na każdy kilogram masy ciała zwierzęcia. Najlepiej, aby dawkę ustalił lekarz.

Bez nadwagi. U wielu, zwłaszcza starszych, psów nadwaga może prowadzić do chronicznego kaszlu, przypomina dr Harris. „Wystar­czy kilka kilogramów w dół, a uporczywy kaszel znika”.

I bez stresów. Innym czynnikiem, wywołującym napady kaszlu, bywa stres, stwierdza dr Carol Macherey, lekarka weterynarii prakty­kująca prywatnie w Nashville. Gdy więc nagle się pojawia, poświęć zwierzęciu dodatkową chwilę uwagi, aby czuło się spokojnie i bez­piecznie.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.