Gorączka – psy i koty

Niech wyparuje. Jeden ze sposobów na obniżenie wysokiej tem­peratury ciała to przykładanie zimnych okładów, proponuje dr Jeffrey Feinman, lekarz na telefon z Weston w Connecticut. Zmocz ręcznik w zimnej wodzie, wyżmij go lekko i przyłóż na brzuch zwierzęcia.

Można też położyć na brzuch ręcznik zmoczony w alkoholu izopropylowym. Paruje on szybko w zetknięciu ze skórą i powoduje spa­dek temperatury.

Zimna kąpiel. Jeśli jesteś przekonany, że twój ulubieniec nie ma oporów przed takim potraktowaniem, to zanurz go w chłodnej, ale nie zimnej wodzie, i przetrzymaj około 5-10 minut, a temperatura spadnie, radzi dr Martinez.

Albo chłodzący zawój. Jeśli chodzi o małego psa lub kota, w celu obniżenia temperatury „można go całego owinąć dobrze zmoczonym w chłodnej wodzie ręcznikiem”, dodaje dr Paul Schmitz, prywatnie praktykujący weterynarz z Joliet w Illinois. Na ogół chętnie siedzą w takich chłodzących zawojach, zwłaszcza gdy od czasu do czasu zmoczy się ręcznik, aby stale był chłodny.

Napełniaj miskę. Zwierzęciu, u którego utrzymuje się wysoka temperatura, grozi odwodnienie, toteż musi mieć zapewniony stały i łatwy dostęp do wody. Jeśli nie chce pić, spróbuj podawać mu kostki lodu do lizania. Taka odmiana jest pewną atrakcją, a liżąc czy po­gryzając lód zwierzę uzupełnia niedobór płynów.

Zapytaj o aspirynę. Lekarze weterynarii z dużą ostrożnością od­noszą się do podawania zwierzętom leków stosowanych u ludzi, ale buforowana aspiryna jest często skutecznym środkiem przeciwgorączkowym, przypomina dr Schmitz. Dla psa bezpieczną dawką bę­dzie na 5 kg masy ciała ćwiartka tabletki 325 mg.

Ta sama aspiryna może być bardzo niebezpieczna dla kota, toteż nigdy nie wolno jej podawać bez wyraźnego zalecenia lekarza wete­rynarii. Nie wolno też podawać żadnych innych popularnych leków przeciwgorączkowych, jak ibuprofenu czy paracetamolu, bo nie są one bezpieczne dla zwierząt.

„Jeszcze raz podkreślam, że zawsze, jeśli chcesz podać zwierzę­ciu jakikolwiek preparat, opracowany dla ludzi, zapytaj najpierw weterynarza”, dodaje dr Schmitz.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.