Jak to znieść

Kiedy przychodzi okres gotowości do krycia, suka czy kotka myślą tylko o jednym – jak wydostać się z domu, czy to drzwiami czy oknem, i pobiec, gdzie oczy poniosą, w poszukiwaniu upragnionego romansu.

Pragnienie to spada na sukę mniej więcej co pól roku, a na kotkę nawet co trzy tygodnie, ale tylko w okresie od lutego do październi­ka.

Kotki podczas rui miauczą i wyją, namiętnie ocierają się o wszyst­ko, co napotkają na drodze. Suki stają się rozdrażnione i pobudzone. Jeśli w pobliżu są samce, również ich zachowanie staje się coraz trudniejsze do zniesienia. „Kiedy burzą się hormony, Romeo chce być jak najbliżej swojej Julii”, żartuje Mary Jo Mersol-Barg, hodow­czyni kotów z Michigan.

Najprostszy sposób, aby raz na zawsze mieć z tym wszystkim spo­kój, to sterylizacja. Zalecają większość lekarzy weterynarii, podkre­ślając, że nie tylko nie grozi wówczas niepożądana ciąża, ale suka czy kotka przestaje być narażona na stresy i ograniczenia, jakie są nieuniknione podczas każdej rui. Jeśli jednak masz zamiar kiedykol­wiek wyhodować miot szczeniąt czy kociąt, a wcześniejsze cykle przetrwać możliwie spokojnie, zapoznaj się z kilkoma radami, jak zmniejszyć gorączkę zmysłów.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.