Kiedy do weterynarza

Wprawdzie zwierzęta nie są tak podatne na zawały jak ludzie, jednak wszelkie problemy z sercem wymagają szybkiej konsultacji weterynaryjnej.

Do niepokojących objawów należą: ciężki oddech, kaszel, opuchnięty brzuch, niebieskawe śluzówki pyska – oznaka niedoborów tlenowych – mówi dr James Bu­chanan, profesor kardiologii w Szkole Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Pen­sylwania w Filadelfii.

Szybkość, z jaką uderza serce twojego pupila, to następny ważny objaw, świad­czący o dobrej lub kiepskiej kondycji serca. Aby to sprawdzić, połóż rękę po lewej stronie na jego klatce piersiowej, tuż za łokciem. Licz uderzenia przez 15 sekund, potem pomnóż przez cztery.

Zdrowe serce kota uderza około 120 razy na minutę, psa, w zależności od rasy, od 60 do 160. Szybsza, wolniejsza lub nierówna akcja serca może być poważnym objawem chorobowym, ostrzega dr Buchanan. Jeśli coś cię zaniepokoi, skontaktuj się z weterynarzem.

Główny podejrzany – bakterie

Mówi się, że najkrótsza droga do serca zwierzęcia wiedzie przez żołądek. Ale kiedy mówimy o chorobach serca, bardziej prawdopodobne jest, że wiodła ona ra­czej od zębów.

„Jeśli badając zwierzę unoszę jego wargi i widzę zęby w fatalnym stanie, zaczy­nam podejrzewać u niego problemy z sercem”, zapewnia dr Lee R. Harris, wetery­narz z prywatną praktyką w Federal Way, Waszyngton.

„Bakterie wywołujące choroby zębów i przyzębia mogą przez dziąsła dostawać się do krwiobiegu”, wyjaśnia. „Docierają do serca, a tam, po pięciu, sześciu latach doprowadzają do uszkodzenia zastawek”.

Zdecydowanie zaleca stałą dbałość o stan zębów zwierzęcia. Oznacza to nie tyl­ko codzienne ich czyszczenie, lecz także dawanie zwierzęciu surowej marchewki do gryzienia czy gumowych zabawek do żucia, co mechanicznie czyści zęby (wię­cej szczegółów w rozdziale Zęby).

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.