Tylko dla psów

Miej go zawsze pod kontrolą. W miejscach publicznych prowadź zawsze psa na smyczy, radzi Marti Kincaid, współwłaścicielka Good Neighbor Dog Training School. Jeśli będzie próbował wdać się w bójkę, możesz go zawsze z łatwością odciągnąć.

Przy spotkaniu z obcym psem „pozwól im starannie się obwąchać od tyłu i od frontu”, doradza. „Potem policz do pięciu, pochwal psa, mówiąc: dobry pies, i rusz dalej, pociągając go za sobą”.

Zawsze na luźnej smyczy. Ściąganie krótko smyczy na widok ob­cego psa to naturalny odruch, ale, jak twierdzi Kincaid, „szarpnięcie ustawia głowę psa w pozycji bojowej”. Ten niezamierzony sygnał w mowie ciała może łatwo sprowokować atak obcego. „Zawsze trzy­maj smycz luźno”, radzi.

Respektuj hierarchię. Psy to zwierzęta stadne o ściśle ustalonych regułach zachowań socjalnych. Aby zapobiec walkom w domowym stadzie, należy okazywać więcej uwagi starszemu psu niż młodsze­mu, niedawno przybyłemu.

„Domowi rezydenci powinni mieć zawsze więcej przywilejów”, przypomina Kincaid. „Ze starszym psem witamy się najpierw, on pierwszy jest czesany i pierwszy dostaje smakołyki”.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.