Dla psów i kotów

Nie pchaj się w środek. Psom i kotom w środku najgorętszej bi­twy jest dokładnie wszystko jedno, komu przyłożą. Wielu właścicieli poniosło dotkliwe obrażenia przy próbach rozdzielenia walczących, lepiej więc trzymać ręce z daleka, przestrzega Steve Aiken, właściciel Centrum Doradztwa Behawioralnego w Wichita, Kansas.

Jeśli już koniecznie musisz interweniować – na przykład, aby ura­tować swojego pupila przed poważnym pogryzieniem – narzuć na walczących gruby koc, to uchroni twoje ręce przed pogryzieniem przy rozdzielaniu.

Dziko wrzaśnij. Kiedy widzisz, że bójka wisi w powietrzu, prze­rwij przygotowania najgłośniejszym, najbardziej dziko wrzaśniętym, basowym „Nie”, na jakie potrafisz się zdobyć, radzi Vicki L. White, szkoleniowiec i doradca behawioralny w Marin Humane Society w Novato, Kalifornia.

Zwierzęta kojarzą niskie tony z ostrzegawczym warczeniem i trak­tują je znacznie poważniej, niż komendy wydawane wysokim gło­sem, tłumaczy.

Zimny prysznic. Jeśli bójka zacznie się w ogrodzie, a masz pod ręką wąż ogrodowy, zaaplikuj wojownikom mocny, zimny prysznic – to bardzo ostudzi ich bojowe zapały. Podobny skutek da wylany znienacka dzbanek zimnej wody, zapewnia Vicki White. Niektóre zwierzęta, o wyjątkowo ognistym charakterze, trudno ostudzić, wtedy przyda się sporo wody.

Przeczekaj drobne pomruki. Kiedy psy lub koty spotykają się po raz pierwszy, należy oczekiwać pewnego rytuału przyjmowanych póz, warczenia, syczenia i prychania. W większości przypadków są to zwykłe sposoby zaprezentowania siebie, wyjaśnia Steve Aiken. Nawet jeśli zacznie się sprzeczka, nie ma potrzeby spieszyć się z in­terwencją, bo zwykle dochodzi do zgody po minucie czy dwóch.

Organizuj życie towarzyskie. Twój podopieczny będzie traktował inne zwierzęta przyjaźnie, jeśli będzie się z nimi spotykał najczęściej, jak to możliwe. „Jestem ogromnym zwolennikiem wczesnej socjali­zacji i nauki”, mówi dr Hunthausen.

Weterynarze zalecają spotkania malców z innymi zwierzętami bądź na przedszkolnych kursach szkolenia, bądź na spacerach w par­ku, zaraz po zakończeniu kwarantanny poszczepiennej, około 12 ty­godnia życia.

Starannie planuj spotkania. Jeśli planujemy spotkanie dwóch lub więcej obcych zwierząt, najlepiej wybrać taką porę dnia, kiedy są one z natury najspokojniejsze.

„Najlepsza pora to czas po dużym posiłku, zwierzęta są wtedy nie­co senne, lub po długim spacerze, kiedy są zmęczone”, tłumaczy Steve Aiken.

Zapoznawaj je na gruncie neutralnym. Zamiast planować spo­tkanie obcych zwierząt w domu, gdzie zawsze może dojść do głosu instynkt terytorialny gospodarza, lepiej zapoznawać je na neutralnym terenie, na przykład w parku, doradza Anita Fahrenwald, współwła­ścicielka Good Neighbor Dog Training School w Hansen, Idaho.

Wczesna sterylizacja. Skłonność do walk wyraźnie maleje u wy­kastrowanych samców, mówi Steve Aiken. Także u samic po steryli­zacji może nastąpić spadek agresji, prowadzącej do walk. „Należy to zrobić przed ukończeniem sześciu miesięcy, wtedy uniknie się wielu problemów, które po prostu nigdy nie wystąpią”, zapewnia.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.