Dla psów i kotów

Lecznicza głodówka. „Przestań dawać zwierzęciu jedzenie, a jego jelita szybko się opróżnią”, radzi dr Clayton MacKay, dyrektor kliniki weterynaryjnej Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Guelph, Ontario, Kanada, przewodniczący American Animal Hospital Association.

Zaleca on, aby pozostawić zwierzę bez jedzenia na 24 godziny po zauważeniu u niego biegunki. Jeśli po tym czasie stan się nie poprawi, biegunki nie wolno lekceważyć i należy poszukać pomocy lekarskiej.

Lekka dietka. Po głodówce przewód pokarmowy nie jest gotowy na normalne jedzenie, toteż karmienie zacząć należy od lekkostrawnych, łatwo przyswajalnych produktów, takich jak gotowany, łuskany ryż, zmieszany z gotowaną, mieloną wołowiną albo białym mięsem kurczęcia. Lekarze weterynarii zalecają zmieszanie dwóch części ry­żu z jedną częścią mielonego mięsa i podawanie takiego dietetyczne­go dania w niewielkich porcjach co cztery godziny przez najbliższe dwa dni.

Jeśli twój kot nie jest amatorem ryżu (a często tak się zdarza), mo­żesz go zastąpić makaronem albo gotowanymi, tłuczonymi ziemnia­kami, proponuje dr Gale Bowman, weterynarz z prywatną praktyką w Raleigh, Północna Karolina.

Poszerzaj stopniowo. Po dwóch dniach lekkiej diety można ją stopniowo rozszerzać aż do powrotu do normalnie podawanego po­karmu. Unikaj nagłej zmiany diety, bo może to łatwo spowodować nawrót biegunki. Lepiej dodawać każdego dnia trochę normalnego pokarmu do gotowanego ryżu z mięsem, poczynając od mniej więcej jednej czwartej objętości, i przywrócić normalne karmienie po czte­rech dniach.

Dodaj błonnik. Jeśli stolce są jeszcze trochę luźne, czy to podczas stosowania lekkiej diety czy później, spróbuj dodawać do jedzenia trochę metylcelulozy (1,75-7 g w zależności od masy ciała), doradza dr Martin J. Fettman, profesor patologii i żywienia w Kolegium Me­dycyny Weterynaryjnej i Nauk Biomedycznych Stanowego Uniwer­sytetu Colorado w Fort Collins. Błonnik wiąże wodę w jelicie, co przyspiesza formowanie kału, a jego właściwości fermentacyjne do­brze wpływają na pracę jelita grubego, wyjaśnia dr Fettman.

Radzi on, aby w zależności od wielkości zwierzęcia podawać pre­parat w ilości od łyżeczki do herbaty do łyżki stołowej przez dzień lub dwa bądź z wodą, bądź zmieszany z jedzeniem. „Chociaż lecze­nie biegunki błonnikiem może się wydawać dość dziwnym pomy­słem, to na ogół jest bardzo skuteczne”, zapewnia.

Nie zapomnij o płynach. Każda biegunka może doprowadzić do odwodnienia organizmu, toteż zwierzę musi mieć stały dostęp do mi­ski z wodą. Dodatkowo, jak radzi dr Ralph Womer, prywatnie prakty­kujący lekarz weterynarii z Auburn w Alabamie, dobrze jest przygo­tować miskę z płynem wieloelektrolitowym lub bogatym w elektroli­ty napojem. Pozwoli on na szybkie uzupełnienie ważnych dla organizmu pierwiastków, takich jak sód i potas. „Wiele zwierząt prze­pada za słodkim, owocowym smakiem napojów, jakie produkowane są z myślą o sportowcach”, przekonuje dr Womer.

Koniec z mlekiem. Większość dorosłych psów i kotów źle trawi mleko, gdyż brakuje im koniecznego do tego enzymu – laktazy, który rozkłada występujący w mleku cukier, laktozę, tłumaczy dr Kathryn Michel, specjalistka w zakresie żywienia na Wydziale Studiów Kli­nicznych Szkoły Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Pensylwa­nia w Filadelfii. „Jeśli podajesz swojemu zwierzęciu mleko i zaobser­wowałeś u niego biegunkę, odstaw je, a na pewno nastąpi samoistna, szybka poprawa”, zapewnia dr Michel.

Spacer dobry na wszystko. Dwa piętnastominutowe spacery dziennie pobudzają do działania tę część układu nerwowego, jaka kontroluje prawidłową pracę jelit, mówi dr Bowman. Pomaga to opa­nować biegunkę. Ale ostrożnie – spacery wskazane są tylko wtedy, gdy zwierzę ma na nie dość energii. Jeśli jest osłabione biegunką, tak że słania się na nogach i nie ma ochoty na najmniejszy wysiłek, lepiej zostaw je w spokoju, dodaje dr Bowman.

Unikaj stresu. Wizyta u lekarza, zmiana domu i wiele jeszcze in­nych przyczyn zewnętrznych mogą doprowadzić do biegunki na tle nerwowym. W każdej takiej sytuacji „zachowuj się jak najdelikatniej wobec zwierzęcia, dodawaj mu pewności siebie i spędzaj z nim wię­cej czasu”, radzi dr Bowman.

I zbędnych leków. Liczne lekarstwa, hamujące biegunkę, dostępne są bez recepty. Jednak większość lekarzy weterynarii uważa, że nie należy po nie sięgać bez wyraźnej potrzeby. Biegunka jest natural­nym mechanizmem obronnym organizmu, toteż należy pozwolić, że­by spełnił on swoje zadanie, twierdzi dr Bowman.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.