Dla psów i kotów

Pozbądź się pasożytów. „Szczeniaki mogą być nękane przez pchły, mogą mieć pasożyty wewnętrzne, które żywiąc się krwią mogą wywoływać anemię”, mówi dr Carol Macherey, weterynarz z prywat­na praktyką w Nashville. Przy silnych robaczycach zwierzę może utracić nawet jedną czwartą krwi, więc pozbycie się tych nieproszo­nych gości staje się niezbędne.

Niektórych pasożytów, choćby pcheł, można pozbyć się z łatwo­ścią. Z pasożytami wewnętrznymi jest trudniej i należy zasięgnąć po­rady weterynarza.

Uważaj na lekarstwa. Wiele z zapisywanych przez lekarzy leków, nawet niewinna aspiryna i niektóre leki przeciwzapalne, może mieć

prowadzące do anemii działania uboczne. Niektóre leki potrafią tak działać na system immunologiczny organizmu, że ten zaczyna atako­wać własne komórki krwi, rozpoznając je jako obce. To oczywiście sprawia, że we krwi mniej jest komórek zdolnych do transportowania tlenu, co daje objawy anemii.

Jeśli twój ulubieniec jest jakiś „spsiały”, a przyjmuje leki, zapytaj lekarza weterynarii, czy przyczyna jego złej kondycji nie leży czasem w ich działaniu ubocznym.

Wątróbka raz! Szybkie odzyskanie kondycji przez anemiczne zwierzę zależy w dużej mierze od przywrócenia krwi pełnej zdolno­ści transportowania tlenu. Pomoże mu w tym pożywienie bogate w żelazo i witaminy z grupy B. Znakomitym ich źródłem jest obgoto­wana wątróbka, mówi dr Lee R. Harris, weterynarz z prywatną prak­tyką w Federal Way, Waszyngton.

Zwykle weterynarze zalecają dla kota porcję około 30 g dziennie przez tydzień lub dwa, małe psy mogą dostawać około 60 g, a duże nawet 120 g dziennie.

Żelazny Geriavit. Ten znakomity środek jest bogaty w żelazo i witaminy z grupy B, więc codzienne dodawanie go do posiłków bę­dzie dla organizmu zbawienne, mówi dr Harris. Wcześniej należy ustalić z weterynarzem dzienną dawkę, właściwą dla twojego ulu­bieńca.

Zbawienne tabletki. „W niektórych przypadkach anemii preparaty mineralno-witaminowe mogą zdziałać cuda”, mówi dr Michael Richards, weterynarz z prywatną praktyką w Cobbs Creek, Wirginia, je­den z dyżurnych weterynarzy poradni telefonicznej Pet Care Forum on America Online. Poleca preparaty bogate w żelazo i witaminy z grupy B, dostępne w sklepach z artykułami dla zwierząt lub w przy­chodniach weterynaryjnych. Wystarczy dodawać je codziennie do je­dzenia.

Wybierz odpowiednią karmę. We wszystkich typach anemii spo­wodowanej niedostatkiem żelaza w pożywieniu, jakie zazwyczaj zda­rzają się u bardzo młodych zwierząt, należy przede wszystkim zmie­nić dietę, wybierając którąś z wysokiej jakości gotowych karm, mówi dr Macherey.

Nie ma większego znaczenia, czy będzie to karma sucha, półsucha czy puszkowana. Lepiej jednak unikać popularnych tanich karm, bo substancje odżywcze w nich zawarte nie są ani najwyższej jakości, ani nie są dobrze przyswajane.

Odpocznij koteczku. Wzmożona aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie organizmu na tlen, a tego anemicznemu zwierzęciu i tak już brakuje. „Anemiczne zwierzęta muszą zachowywać się bar­dzo spokojnie, zanim wydobrzeją”, podkreśla dr Harris.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.