Grunt to dobry wybór

Wzięcie do domu kota lub psa może stać się jednym z najwspanial­szych doświadczeń w życiu. „Właściwy wybór to najważniejsza rzecz”, twierdzi Barbara Simpson, doktor nauk przyrodniczych i we­terynarii, dyplomowana specjalistka z zakresu zachowania zwierząt, docent na Uniwersytecie Stanowym Północnej Karoliny w Raleigh.

Pomyśl o swoim trybie życia. Każdy pies i kot może być wspania­łym towarzyszem, ale nie zawsze jego potrzeby mogą odpowiadać twoim. Jeśli, powiedzmy, często podróżujesz i wiele godzin dziennie spędzasz w pracy, zastanów się dwakroć, zanim zdecydujesz się na psa. „Psy to zwierzęta wybitnie towarzyskie i ciągle potrzebują kon­taktu z człowiekiem”, podkreśla dr Simpson.

Za to kot to zwierzę niezależne i znacznie lepiej nadające się dla ludzi, którzy niewiele czasu spędzają w domu, zwłaszcza gdy zapew­ni im się towarzystwo innego kota. „Dwa koty nie nudzą się, nawet gdy przyjdzie im spędzać długie godziny bez właściciela”, zapewnia Michael W. Fox, doktor nauk przyrodniczych, który, jako wiceprze­wodniczący Humane Society of the United States w Waszyngtonie, zajmuje się bioetyką i ochroną zwierząt gospodarskich.

Czy starczy ci cierpliwości. Mało kto potrafi się oprzeć urokowi małego szczeniaka lub kociaka, ale nie każdemu starcza czasu i cier­pliwości, aby ciągle się nim zajmować. A młodego zwierzaka trzeba nauczyć czystości i wielu innych rzeczy. Kto podejrzewa, że nie da sobie z tym rady, powinien raczej wziąć dorosłe, odchowane zwierzę.

Zanim jednak zdecydujemy się na dorosłego psa lub kota „z dru­giej ręki” warto dowiedzieć się, dlaczego jest on do oddania. „Jeśli już bierzemy zwierzę, które sprawiało poprzedniemu właścicielowi kłopoty, lepiej wiedzieć, jakie one były”, ostrzega dr Dorn.

Co i gdzie. Jeśli zależy ci na psie lub kocie określonej rasy, powi­nieneś odwiedzić zarejestrowanych hodowców, oferujących rasowe szczenięta czy kocięta. Gdy jednak czystość rasy nie ma dla ciebie znaczenia, to najbliższe schronisko dla zwierząt ma u siebie wiele psów i kotów z nadzieją oczekujących na nowy dom.

„W schroniskach można znaleźć najwspanialsze na świecie zwie­rzaki”, mówi Carol Moulton, zastępca dyrektora Wydziału Opieki nad Zwierzętami w American Humane Association w Denver. „Za­chowują się tak, jakby starały się nam odpłacić za to, że przyszliśmy im z pomocą”.